لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

جماران‌ ادعای «ترور خمینی» را تکذیب کرد


تشییع جنازه خمینی - آرشیو
تشییع جنازه خمینی - آرشیو

پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای ادعای محافظ پیشین روح الله خمینی درباره مرگ او بر اثر«مسمومیت» را تکذیب کرد.

سایت جماران که زیر نظر موسسه جماران است با رد ادعاهای مطرح شده از سوی حمیدرضا نقاشیان از محافظان سابق خمینی، سخنان او را سراسر«کذب و بی‌پایه» خواند.

حمیدرضا نقاشیان از محافظان سابق روح الله خمینی به‌تازگی در گفت و گویی ویدئویی با پایگاه اطلاع‌رسانی «رهیافته»، مدعی شد که روح الله خمینی در هنگامی که در بیمارستان بستری بوده توسط عده‌ای با مسمومیت دارویی«ترور» شد.

او در بخشی از این گفت و گو می‌گوید: آیت الله خمینی «با مشکل قلبی به داخل بیمارستان رفت اما بعد معلوم شد که معده امام دچار خونریزی شده است». به ادعای نقاشیان، اکبر هاشمی رفسنجانی که در آن زمان ریاست مجلس شورای اسلامی و یکی از مهره های اصلی در جمهوری اسلامی بود، مانع از انتشار این خبر شد.

نقاشیان مدعی است که جزئیات این پرونده در وزارت اطلاعات وجود دارد. او در بخشی دیگری از این گفتگو می گوید: «عناصر مرتبط با این کار را ما بازجویی کردیم و متن بازجویی‌ها در آن پرونده موجود است.»

به گفته نقاشیان عاملان ترور، قرصهای کپسولی توسط رابط و از داروخانه زیرپله‌ای در انگلستان خریداری شده بود. نقاشیان می گوید این داروخانه تنها به همین منظور دائر شده بود و پس از مرگ خمینی آنجا هم تعطیل شد.


سایت جماران همچنین در تکذیبه خود آورده است که «این فرد جز دوره کوتاهی در ابتدای ورود امام به ایران در سال ۵۷، در بیت امام و حفاظت ازایشان نقشی نداشته است و ادعاهایی که مطرح شده نیز به هر انگیزه و علت» بی‌پایه است.

سایت جماران همچنین آورده است که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی درباره این موضوع در روزهای آینده بیانیه‌ای منتشر می‌کند.

روح‌الله خمینی، بنا به گزارشها در ۱۳ خرداد ۱۳۶۸ خورشیدی در ۸۶ سالگی به علت ایست قلبی درگذشت و در ۱۶ خرداد در نزدیکی بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

XS
SM
MD
LG