لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

۲۰ روز بعد از پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده، جمهوری اسلامی هنوز اجازه رسیدگی به وضعیت سلامتی او را نداده است


خانم ستوده تا ۲۰ روز پیش، حدود ۴۵ روز در اعتصاب غذا بود.
خانم ستوده تا ۲۰ روز پیش، حدود ۴۵ روز در اعتصاب غذا بود.

همسر نسرین ستوده، وکیلی زندانی در ایران، می‌گوید با آن که بیست روز از انتقال مجدد خانم ستوده به زندان اوین می‌گذرد اما وضعیت جسمی او کماکان نامناسب است.

رضا خندان روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که خانم ستوده حدود ۲۰ روز پیش به اعتصاب غذای ۴۵ روزه خود پایان داد و به زندان بازگردانده شد. به گفته آقای خندان، با آن که کمیسیون پزشکی حاضر در بیمارستان گفته بود آزمایش آنژیوگرافی او باید هر چه سریعتر انجام شود، اما تاکنون اقدامی صورت نگرفته و وضعیت جسمی خانم ستوده مناسب نیست.

آقای خندان افزود که ‌همسرش پس از انتقال مجدد به زندان اوین،‌ به مدت دو هفته با همان وضعیت نامناسب جسمی در قرنطینه زندان اوین بوده و بعد از دو هفته نیز با انتقال مجدد به بند زنان به حال خود رها شده است.

رضا خندان به صدای آمریکا گفت: «درست است که حال عمومی همسرم به خاطر شکستن اعتصاب غذا بهتر شده، اما ناراحتی قلبی و تنگی نفس همچنان باقی است. او نیازمند اعزام به بیمارستانی مطمئن است تا وضعیت سلامت او بار دیگر بررسی شود و چنان چه نیازمند آزمایش‌ها و یا هر اقدام خاصی باشد، مورد معالجه قرار بگیرد.»

به گفته همسر خانم ستوده، با آن که این مدافع حقوق بشر زندانی از دو هفته پیش تقاضای مرخصی استعلاجی و یا انتقال مجدد به بیمارستانی مورد اعتماد را داده است و خانواده‌اش نیز درخواست‌هایی را به دادستانی ارسال کرده‌اند، اما تا به امروز هیچ پاسخی به این درخواست‌ها داده نشده است.

رضا خندان در ادامه به صدای آمریکا گفت: «نه فقط ما، بلکه بسیاری از افرادی که از نزدیک با نهادهای امنیتی و مجموعه قوه قضائیه برخورد داشته‌اند مطلع هستند که این نهادها قانون و مقرارت خاصی ندارند. بیشتر مواقع برای لجبازی با زندانیان و خانواده‌هایشان با درخواست مرخصی‌ها موافقت نمی‌کنند.»

آقای خندان در واکنش به پاسخ ماندن درخواست‌های خانم ستوده می‌گوید، لجبازی مقامات جمهوری اسلامی تنها به‌خاطر اعتصاب غذای خانم ستوده نیست، ‌بلکه این کار سابقه دارد و پیش از این نیز یا با درخواست‌های این مدافع حقوق بشر زندانی مخالفت کرده‌اند و یا اصلا پاسخی به آنها نداده‌اند.

رضا خندان به صدای آمریکا گفت که مقامات قضایی حاضرند برای کم شدن فشارهای حاکم بر جمهوری اسلامی به زندانیان دیگر امتیاز مرخصی بدهند و آنها را به مرخصی اعزام کنند؛‌ اما در مورد نسرین ستوده و برخی دیگر از زندانیان این گونه نیست و از سر لجبازی با آنها برخورد می‌کنند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارش اعلام کرده بوده که نسرین ستوده که از تاریخ ۲۱ مرداد در اعتراض به بی پاسخ ماندن کلیه مکاتبات او با مسئولان زندان، سازمان زندان‌ها، و همچنین مسئولان قوه قضائیه در رابطه با حق و حقوق زندانیان، شرایط زیست زندانیان داخل زندان، ملاقات‌های حضوری، مرخصی زندانیان، و صدور احکام زندان طولانی‌‌مدت برای زندانیان سیاسی در زندان دست به اعتصاب غذا زده بود روز جمعه ۴ مهر ماه به اعتصاب خود پایان داده است.

در روزی که خانم ستوده را از بیمارستان به زندان منتقل کردند سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، حبس ناعادلانه او توسط رژیم حاکم بر ایران را «وحشیانه» خواند و آن را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس روز چهارشنبه ۲ مهر در توئیتر نوشت: «ایالات متحده از بابت سلامتی نسرین ستوده، که به تازگی در زندان بستری شده، عمیقا نگران است.»

پیش از این رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات آمریکا، روز ۲۰ شهریور در توئیتر خود اعلام کرده بود که نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد. وی در ادامه پیام خود در توئیتر نوشته بود،‌ ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و به اعتصاب غذای او پیش از آن که حال او وخیم‌تر شود پایان دهد.

پیشتر دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

ایالات متحده آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG