لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

مورگان اورتگاس: ما در کنار نسرین ستوده می‌ایستیم و استفاده وحشیانه رژیم از مجازات حبس ناعادلانه را محکوم می‌کنیم


State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)
State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت نسرین ستوده، وکیل زندانی در ایران، حبس ناعادلانه او توسط رژیم حاکم بر ایران را «وحشیانه» خواند و آن را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس روز چهارشنبه ۲ مهر در توئیتر نوشت: «ایالات متحده از بابت سلامتی نسرین ستوده، که به تازگی در زندان بستری شده، عمیقا نگران است.»

خانم اورتگاس در ادامه این توئیت نوشته است: «ما در کنار نسرین و نبرد استوار او برای حقوق بشر در ایران می‌ایستیم و خواستار آزادی او هستیم. ما استفاده وحشیانه رژیم از حبس ناعادلانه را محکوم می‌کنیم.»

نسرین ستوده که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی، از سوی جمهوری اسلامی به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به ۳۳ سال زندان محکوم شده و زندانی است. او از ۲۱ مرداد دست به اعتصاب غذا زده، پس از ۴۰ روز به دلیل وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد. خانم ستوده پس از بی‌جواب ماندن مکاتباتش با مسئولان زندان و مسئولان قوه قضائیه در رابطه با حقوق زندانیان، شرایط زیست زندانیان، مرخصی زندانیان، صدور احکام زندان طولانی‌‌مدت برای زندانیان سیاسی و مخالفت با مرخصی آنان در دوران شیوع کرونا اعتصاب غذا را آغاز کرد.

وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۱ مهر نسبت به وضعیت سلامت نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری زندانی در ایران، ابراز نگرانی کرد.

زندانی شدن این وکیل مدافع حقوق بشر و در ادامه اعتصاب غذای او با واکنش جهانی روبرو شد و تعدادی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی از او حمایت کردند.

همزمان با زندانی شدن دوباره خانم ستوده، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، چندی پیش با انتشار توئیتی به مناسبت روز جهانی زنان، ضمن اشاره به «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران،‌ با «زنان شجاع» ایرانی ابراز همبستگی کرد.

همچنین دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

در هفته های گذشته نیز رابرت منندز عضو سنای آمریکا در توییتر خود نوشت که نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد. او اضافه کرد: «ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و به اعتصاب غذای او پیش از آن که حال او وخیم‌تر شود پایان دهد.»

XS
SM
MD
LG