لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

ادامه سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ جزئیاتی از صدور حکم زندان برای هشت شهروند بهایی


بالا از راست: رویا ملاکی، عطیه صالحی، فرزانه دیمی و آرزو محمدی / پایین از راست:‌ بنفشه مختاری، سعید ملاکی، عطالله ملاکی، نسرین غدیری
بالا از راست: رویا ملاکی، عطیه صالحی، فرزانه دیمی و آرزو محمدی / پایین از راست:‌ بنفشه مختاری، سعید ملاکی، عطالله ملاکی، نسرین غدیری

هشت شهروند بهایی ساکن بیرجند که اواسط شهریور ماه سال جاری طی حکمی توسط دادگاه تجدید‌نظر استان خراسان جنوبی مجموعا به دهها ماه زندان محکوم شده‌اند، طی روزهای گذشته برای اجرای حکم به زندان بیرجند احضار شدند.

این منبع آگاه، که به‌دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، گفت این هشت نفر: آرزو محمدی، عطیه صالحی، نسرین غدیری، بنفشه مختاری، فرزانه دیمی، رویا ملاکی، عطاءلله ملاکی، و سعید ملاکی هستند که دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی رمضانی آنها را به خاطر بهایی بودن به زندان محکوم کرده است.

بر اساس حکم صادره توسط شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان خراسان جنوبی عطاءالله ملاکی و سعید ملاکی به ۲۴ ماه زندان، ‌آرزو محمدی، عطیه صالحی، و رویا ملاکی به ۱۸ ماه زندان، و نسرین قدیری، بنفشه مختاری، و فرزانه دیمی نیز به ۱۵ ماه زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس اطلاعات موجود نیروهای امنیتی در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۶، با هجوم به منزل این ۹ شهروند بهایی وسایل شخصی از جمله گوشی های تلفن آنها را ضبط می کنند. ابتدای امسال محاکمه این هشت شهروند بهایی در دادگاه انقلاب برگزار شد. این منبع آگاه با اشاره به آن چه که او «برخورد ریاکارانه قاضی حجت نبوی»، ریاست دادگاه بدوی نامید، به صدای آمریکا گفت: « برخورد قاضی در جلسه دادگاه با این شهروندان بهایی خوب بود و آنها تصور می‌کردند که از اتهامات عنوان شده تبرئه خواهند شد؛ در حالی که صحبت‌های قاضی با حکمی که صادر کرد در تضاد بود و تنها با یک روز فاصله، یعنی در تاریخ ۳ اردیبهشت، برای این شهروندان حکم زندان صادر و به آنها ابلاغ شده است.»

قاضی نبوی برای هر کدام از آنها شش سال زندان به اتهاماتی چون اتهام بهائی بودن، اخلال در امنیت، و «تبلیع به نفع بهائیت و علیه نظام» صادر کرد.

این منبع آگاه درباره تجدیدنظرخواهی برای این احکام گفت، پس از صدور حکم زندان از سوی دادگاه بدوی این هشت شهروند بهایی با در اختیار گرفتن دو وکیل به حکم صادره اعتراض کردند. به گفته او جلسه دادگاه تجدید‌نظر آنها در تاریخ ۳ شهریور ماه برگزار شد و حکم دادگاه تجدیدنظر در تاریخ ۱۸ شهریور به آنها ابلاغ شد.

ادامه «برخورد ناعادلانه» در دادگاه تجدیدنظر

این منبع آگاه در گفتگو با صدای آمریکا با ناعادلانه خواندن حکم صادره گفت که در تاریخ سه شهریور به دادگاه تجدیدنظر رفتیم و برخورد قاضی ابراهیم رمضانی، ریاست دادگاه تجدیدنظر، مناسب نبود و در جلسه دادگاه تجدیدنظر با این شهروندان با بی‌احترامی برخورد شده است. به گفته او قاضی مصادیق اتهامات این هشت شهروند بهایی را «شرکت در جلسات ضیافت» و‌ «عضویت در تشکیلات بهایی» عنوان کرده است.

به گفته این فرد مطلع در حال حاضر حکم زندان این هشت شهروند بهایی به مرحله اجرا گذاشته شده است و طی احضاریه‌ای که روز دوشنبه ۷ مهر ماه از سوی شعبه ۲ اجرای احکام به این شهروندان ابلاغ شده است،‌ آنها باید تا ۱۰ روز دیگر برای اجرای حکم خود را به زندان بیرجند معرفی کنند.

این منبع آگاه به صدای آمریکا گفت، طی روزهای گذشته برخی از این شهروندان بهایی و وکلای آنها با مراجعه به اجرای احکام خواستار تاخیر در اجرای حکم خود شده‌اند. آنها حتی از مقامات خواسته‌اند که به دلیل شیوع کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران به جای رفتن به زندان در این شرایط با پابند الکترونیکی در خارج از زندان محکومیت خود را سپری ‌کنند، اما با این درخواست آنها مخالفت شده است.

برخورد با بهائیان بیرجند

همزمان با برخورد با این بهائیان در سال ۹۶، با ۹ شهروند بهایی دیگر ساکن بیرجند نیز برخورد شده بود. ۹ نفر از این شهروندان به نام‌های «خلیل ملاکی»، «بیژن احمدی»،‌ «ساغر محمدی»،‌ «بهمن صالحی»، «سهراب ملاکی»،‌ «شیدا عابدی»، «مریم مختاری»، «فیروز احمدی» و «سیمین محمدی» را بازداشت کرده‌اند. به گفته این فرد آگاه، این شهروندان بهایی نیز پس از یک ماه بازداشت با سپردن وثیقه به صورت موقت آزاد و نهایتا از سوی دادگاه مجموعا به ۲۸ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده‌اند و در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند.

این اولین بار نیست که شهروندان بهایی در بیرجند بازداشت و یا به زندان محکوم می‌شوند،‌ پیش از این صدای آمریکا در گزارسی اعلام کرده بود که فرید زیرگی مقدم، شهروند بهایی ‌ساکن بیرجند، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی جعفر اسلام‌خواه به اتهاماتی چون «عضویت در تشکیلات بهائیت» و «تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان و از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بیرجند به اتهام «توهین به مقدسات» به یک سال زندان محکوم شده است.

گفته می‌شود یکی از موارد اتهامی او ارسال نظرش در رابطه با اقلیت‌های مذهبی در قالب یک فایل صوتی به صدای آمریکا بوده است.

سم براون‌بک، سفیر ایالات متحده در امور آزادی بین المللی مذهبی، ۲۵ اردیبهشت در یک نشست خبری ویژه در واشنگتن گفت: «بهائیان در ایران، و متاسفانه در برخی کشورهای دیگر جهان، تحت آزار و اذیت‌های شدیدی قرار دارند.»

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی نیز اوایل اردیبهشت ماه در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد؛ در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG