لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

رئیس سازمان زندان‌های ایران:‌ زندانبانان «گاهی مهربانتر از پدر و مادر» هستند


 Evin prison hack video | هک دوربین‌های زندان اوین
Evin prison hack video | هک دوربین‌های زندان اوین

پس از انتشار ویدئوهای هک‌شده و تکان‌دهنده دوربین‌های مداربسته زندان اوین توسط هکر‌های «عدالت علی» و واکنش برخی مقامات قضایی و نهادهای دولتی، رئیس سازمان زندان‌ها گفت «زندانبانان گاهی مهربانتر از پدر و مادر» هستند.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه ۱۴ شهریور ماه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور نوشت محمدمهدی حاج‌محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها در حاشیه دیدار خود از زندان مرکزی گنبد کاووس اعلام کرده است، برخی زندانیان آسایش یک شهر را برهم زده‌اند و برخی از آنها را خانواده‌هایشان نیز نگهداری نمی‌کنند و زندانبانان «گاهی مهربانتر از پدر و مادر» آنها هستند.

او در ادامه با اشاره به هک شدن دوربین‌های زندان اوین گفت این اتفاقات نباید «ارزش و اهمیت زحمات و مجاهدت‌های زندانبانان که اختیاراً خود را برای مراقبت و نگهداری بزهکاران زندانی کرده‌اند، کمرنگ کند.»

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه افزود، «زندان محفل یا مجلس فرهیختگان نیست.»

تصاویر منتشر شده از دوربین‌های هک شده زندان اوین توسط گروه سایبری «عدالت علی» نشان می‌داد که زندانیان زیر نظر دوربین‌های مداربسته به راحتی مورد ضرب و جرح ماموران قرار می‌گرفتند. مقامات ایران مدعی شده‌‌اند که این تصاویر مربوط به سال‌های گذشته است که این خود درباره اینکه پس چرا این ضرب و جرح‌ها سال‌ها طول کشیده است، سوالاتی را مطرح کرده است. انتشار آن تصاویر بازتاب بسیار گسترده‌ای در ایران و رسانه‌های خارج از ایران را داشته است.

پیش از این نیز معاون اول قوه قضاییه ایران «خیلی از این تصاویر پخش شده» را «مونتاژ» دانست و گفت این تصاویر «اصلا ربطی به زندان ندارد.»

گروهی با عنوان «تپندگان» روز شنبه ۳۰ مرداد در ایمیلی به صدای آمریکا با بیان این که گروه «عدالت علی» زندان اوین را هک کرده است، اعلام کرد «عدالت علی» برای نشان دادن اعتراض خود و افشای «ظلم و ستمی که به زندانیان» سیاسی روا داشته می‌شود دوربین‌های زندان اوین را هک کرده است و به مدارکی از داخل این زندان از جمله «عکس‌هایی از اتاق کنترل زندان، بندها و اتاق‌های زندانیان، پرونده‌های زندانیان سیاسی و مدارک محرمانه زندان اوین» دست یافته است.

XS
SM
MD
LG