لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۴

احکام سنگین سه فعال مدنی مشهد که در مراسم «روز کوروش» شرکت کرده بودند کاهش یافت


علی سپنتامهر یکی از سه فعال مدنی ساکن مشهد
علی سپنتامهر یکی از سه فعال مدنی ساکن مشهد

حکم مجموعا ۵۶ سال زندان، سه فعال مدنی ساکن مشهد که آبان ماه سال گذشته به دلیل شرکت در مراسم روز کوروش سال ۹۵، توسط دادگاه انقلاب مشهد صادر شده بود در دادگاه تجدید نظر کاهش یافت.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، با ارسال این اطلاعات و متن دادنامه صادر شده به صدای آمریکا گفت، شعبه ۳۸ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، در تاریخ ۱۱ خرداد ماه حکم مجموعا‌ ۵۶ سال زندان صادره توسط شعبه ششم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد برای علی سپنتامهر، سیدمحسن میرآفتاب شهره و مجید رحیم‌زاده نسخی را مجموعا به ۱۵ سال زندان کاهش داد.

براساس دادنامه صادره علی سپنتامهر و سیدمحسن میرآفتاب شهره هر یک به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی» به ۶ سال زندان و مجید رحیم‌زاده نسخی با اتهامات مشابه به ۳ سال زندان محکوم شده‌اند و این حکم به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است.

این سه فعال مدنی پیشتر در دادگاه انقلاب با اتهامات «مشارکت در تشکیل گروه سپنتامهر ازطریق تاسیس و مدیریت کانال تلگرامی سپنتامهر به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «عضویت در گروه‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی» نیز روبرو بوده‌اند که دادگاه تجدیدنظر حکم برائت آنان از این اتهامات را صادر کرده است.

پیشتر یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته بود، این فعالان مدنی در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۵، سه روز پس از حضور در مراسم روز کوروش، به همراه ۵ شهروند دیگر ساکن مشهد در نزدیکی مرودشت بازداشت و اواخر آبان همان سال با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان دولت آباد مرودشت آزاد شدند.

این اولین بار نیست که فعالان مدنی و فعالان سیاسی در ایران پس از حضور در مراسم روز کوروش در پاسارگاد شیراز بازداشت و سپس با اتهامات واهی به احکام زندان محکوم می‌شوند. یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی و از اعضای شورای جبهه دموکراتیک ایران نیز آبان ماه سال ۹۸ در مسیر پاسارگاد بازداشت، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام «تبانی و تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان، چهار ماه کار اجباری در خانه سالمندان، و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی، شرکت در احزاب، و دسته‌جات محکوم و محکومیت خود را در زندان اوین سپری کرده است.

اگر چه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران مناسبتی به نام روز کوروش وجود ندارد، اما روز هفتم آبان ماه به طور غیررسمی به کوروش اختصاص پیدا کرده است و همه ساله برخی از ایرانیان با حضور در پاسارگاد به بنیان‌گذار پادشاهی هخامنشی ادای احترام می‌کنند.

XS
SM
MD
LG