لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

احضار یاسمین حنیفه طباطبایی؛ این فعال سیاسی به خاطر شرکت در بزرگداشت روز کوروش به زندان می‌رود


یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی
یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی

یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی و از اعضای شورای جبهه دموکراتیک ایران، که اواخر تیر ماه توسط دادگاه انقلاب به یک سال زندان محکوم شده بود، جهت اجرای حکم احضار شد.

یک منبع مطلع که به دلیل مسائل امنیتی نخواست نامش فاش بشود، در گفتگو با صدای آمریکا گفت که این عضو شورای جبهه دموکراتیک ایران روز دوشنبه ۲۴ شهریور ماه با دریافت ابلاغیه‌ای از سوی شعبه یک اجرای احکام کیفری، واقع در زندان اوین، جهت اجرای حکم زندان خود احضار شد. به گفته این منبع مطلع ۵ روز به خانم طباطبایی مهلت داده شده است که خود را به دادسرا معرفی کند، و به او هشدار داده شده که در غیر این صورت بازداشت خواهد شد.

یاسمین حنیفه طباطبایی، فعال سیاسی عضو جبهه دموکراتیک ایران، در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۸ در مسیر پاسارگاد در شهر آباده بازداشت و به بازداشتگاه ۲۰۹ در زندان اوین منتقل و پس از دست‌کم ۲۱ روز با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شده است.

این منبع مطلع گفت که یاسمین حنیفه طباطبایی در تاریخ ۲۸ تیر ماه توسط قاضی ایمان افشاری، ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به اتهام «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان، چهار ماه کار اجباری در خانه سالمندان، دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی، شرکت در احزاب، و دسته‌جات محکوم شده است.

این فرد مطلع می‌گوید، این حکم زندان در حالی صادر شده و به مرحله اجرا گذاشته شده است که خانم طباطبایی از حق داشتن وکیل و اعتراض به حکم صادره محروم بوده است.

همچنین به گفته این فرد مطلع، یاسمین حنیفه طباطبایی زمانی که برای دریافت حکم خود به دادگاه انقلاب مراجعه می‌کند با برخود تند و تهدیدآمیز مدیر دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مواجه شده است. در آن جا به این فعال سیاسی با تهدید گفته شده است: «اگر این حکم به دادگاه تجدید نظر برود یا وکیل بگیری و یا حتی رسانه‌ای شود، حکم تو اضافه می‌شود.»

این منبع آگاه با ناعادلانه خواندن حکم صادر شده می‌گوید: «در ایران گوش شنوا و دادرسی عادلانه‌ای نیست. بازداشت یاسمین حنیفه طباطبایی غیرقانونی و مصداق ربایش بود. او در دوران بازجویی‌ها شکنجه روحی و جسمی شد،‌ و برخورد با او توهین آمیز و آزاردهنده بوده است.»

از سوی دیگر این منبع مطلع که صدور این حکم و اجرای آن را شتابزده می‌خواند، به صدای آمریکا گفت، که خانم طباطبایی که امیدی به تغییر زمان اجرای حکم با وجود شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌ها ایران ندارد، پیش از آن که بی‌خبر او را بازداشت کنند خود را برای اجرای حکم به زندان اوین معرفی خواهد کرد.

این منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا از سازمان‌های حقوق بشری و جامعه بین‌الملل خواست «جلوی قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی را بگیرند و‌ به داد زندان سیاسی، که بی دفاع در ایران زندانی شده‌اند، برسند.»

اگرچه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران مناسبتی به نام روز کوروش وجود ندارد، اما روز هفتم آبان ماه به طور غیررسمی به کوروش اختصاص پیدا کرده است و همه ساله برخی از ایرانیان با حضور در پاسارگاد به بنیان‌گذار پادشاهی هخامنشی ادای احترام می‌کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هر ساله با نزدیک شدن به تاریخ ۷ آبان ماه تلاش می‌کنند که با بستن جاده منتهی به پاسارگاد مانع از برگزاری مراسم روز کوروش و تجمع شهروندان ایرانی در پاسارگاد شوند. اما در سال‌های اخیر جمعیت زیادی در آن روز در اطراف آرامگاه کوروش در پاسارگاد گرد هم می‌آیند و یاد آن پادشاه هخامنشی را زنده نگاه می‌دارند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG