لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

یک شهروند در سیستان و بلوچستان به دلیل «خندیدن» بازداشت شد؛ اتهام: «هتک حرمت و توهین» به پلیس


بازداشت یک شهروند در سیستان و بلوچستان به دلیل «خندیدن» و با اتهام «هتک حرمت» و «توهین» به پلیس
بازداشت یک شهروند در سیستان و بلوچستان به دلیل «خندیدن» و با اتهام «هتک حرمت» و «توهین» به پلیس

یک شهروند به دلیل آن چه «خندیدن» پس از حمله گروه جیش‌العدل به دو خودرو انتظامی اعلام شد و با اتهام «هتک حرمت، توهین به پلیس و تحریک احساسات عمومی» بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران در روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین، فردی که بعد از حمله گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل به دو خودرو نیروی انتظامی در استان سیستان و بلوچستان خندیده بود، با عنوان این که به نیروی انتظامی «هتاکی و توهین» کرده و موجب «جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده»، پس از انتشار تصویرش بازداشت شد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان گزارش داد که این شهروند «به اتهام هتک حرمت، توهین به پلیس، و تحریک احساسات عمومی دستگیر شده است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، شهروند بازداشت شده را «فرد هتاک» و «تبعه غیرمجاز» خوانده که «در صحنه ترور در شهرستان سیب و سوران مضحکه و هتاکی کرده بود» و گفته او «پس از تحقیقات جهت رسیدگی قانونی به مقامات قضایی تحویل می‌شود.»

در حمله روز سه‌شنبه شبه‌نظامیان به پلیس در جنوب شرقی ایران، دست‌کم شش مأمور نیروی انتظامی کشته و یک تن زخمی شدند. گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفت، اما معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان ادعا کرد که این گروه شبه‌نظامی «برای بزرگ‌نمایی هر حادثه‌ای» را که به گفته او «توسط اشرار و مخلان نظم و امنیت رخ می‌دهد، به نام خودش ثبت می‌کند.»

به گفته علیرضا مرحمتی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان، این حمله از سوی «اشرار مسلح» حین انجام مأموریت نیروی انتظامی در منطقه «سیب و سوران» رخ داد.

رویترز با اعلام این که در حمله پیشین ۱۱ تن از نیروهای جمهوری اسلامی کشته شدند، به نقل از خبرگزاری تسنیم نوشته است، مأموران نیروی انتظامی «در راه بازگشت از انتقال مظنون قتل افسر پلیسی بودند که ماه گذشته در حین انجام مأموریت مبارزه با مواد مخدر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.»

این مقام دولتی با «حادثه تروریستی» خواندن این حمله گفت که «عملیات برای پیدا کردن عاملان» آن توسط نیروهای انتظامی و اطلاعاتی ادامه دارد.

مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که «جیش العدل» در پاکستان پناه می‌گیرد و از خاک آن کشور برای حمله به داخل ایران استفاده کرده است.

گروه جندالله و تمامی اسامی جدید و نام‌های مرتبط با آن، از جمله جیش‌العدل، در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG