لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

کشته شدن ۶ مأمور نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان؛ جیش‌العدل مسئولیت حمله را پذیرفت


آرشیو
آرشیو

در حمله شبه‌نظامیان به پلیس در جنوب شرقی ایران، دست‌کم شش مأمور نیروی انتظامی کشته و یک تن زخمی شدند. گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین، در پی حمله مسلحانه به دو گشت انتظامی در استان سیستان و بلوچستان، پنج تن از مأموران انتظامی کشته شدند.

بنا بر این گزارش، علیرضا مرحمتی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفته که «مأموران انتظامی در حین انجام مأموریت» در منطقه «سیب و سوران» با «اشرار مسلح» درگیر شده‌اند.

این مقام دولتی این حمله را «حادثه تروریستی» خوانده و گفته است که «عملیات برای پیدا کردن عاملان» آن توسط نیروهای انتظامی و اطلاعاتی ادامه دارد.

از سویی دیگر در حالی که به گزارش خبرگزاری رویترز جیش‌العدل مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان ادعا کرده که این گروه شبه‌نظامی «برای بزرگ‌نمایی هر حادثه‌ای» را که به گفته او «توسط اشرار و مخلان نظم و امنیت رخ می‌دهد، به نام خودش ثبت می‌کند.»

بر اساس گزارش ایرنا، در این درگیری «محسن کمالی‌دوست، اسماعیل بزی الله ری، کاظم ملائی، حسین سردشتی بیرجندی، و بهزاد بارانی» کشته شدند. خبرگزاری تسنیم نیز گزارش داده که یکی از مجروحان به علت شدت جراحات در بیمارستان جان باخت.

این حمله چند روز پس از حمله گروه شبه‌نظامی جیش‌العدل به دو مقر سپاه پاسداران و دو کلانتری در استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

مقامات جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده‌اند که «جیش العدل» در پاکستان پناه می‌گیرد و از خاک آن کشور برای حمله به داخل ایران استفاده کرده است.

گروه جندالله و تمامی اسامی جدید و نام‌های مرتبط با آن، از جمله جیش‌العدل، در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد.

رویترز با اعلام این که در حمله پیشین ۱۱ تن از نیروهای جمهوری اسلامی کشته شدند، به نقل از خبرگزاری تسنیم نوشته است، مأموران نیروی انتظامی «در راه بازگشت از انتقال مظنون قتل افسر پلیسی بودند که ماه گذشته در حین انجام مأموریت مبارزه با مواد مخدر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.»

XS
SM
MD
LG