لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

دولت آمریکا در تدارک شکایت از دو موسسه معظم مالی


وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که در تدارک شکایت از کمپانی معظم سیتی گروپ و واحد مریل لینچ بانک آو آمریکاست.

منابع نزدیک به دولت آمریکا می گویند سبب این شکایت اعطای وام مسکن از سوی این دو شرکت بزرگ به بسیاری از آمریکاییانی است که اعتبار کافی، حقوق مکفی، یا پول کافی در حسابشان نداشتند و در نتیجه نتوانسته اند هزینه قسط واحدهایی را که خریده بودند، پرداخت کنند، که در نهایت مسبب رکود شدید اقتصادی چند سال قبل آمریکا شد که بخش عمده ای از آن به دلیل تشکیل حباب بازار مسکن بود.

نتیجه تحقیق بر روی این پرونده آن است که شمار زیادی از سرمایه گذاران ده ها میلیارد دلار زیان کرده اند و سبب این زیان، اعتماد به این شرکت ها بوده که در سال ۲۰۰۸ بیش از تمام دوران چند ساله رکود اقتصادی در آمریکا به این سرمایه گذاران زیان زد.

تحقیقات دولت روی فعالیت های رویال بانک اسکاتلند و بانک کردیت سوییس نیز در حال انجام است.

وکلای وزارت دادگستری آمریکا در بروکلین نیویورک و در کلرادو در حال بررسی فعالیت های کمپانی سیتی گروپ هستند و هر دو خواهان آنند که این پرونده در حوزه استحفاظی آنها مراحل قانونی اش را طی کند.

گفتنی است که ماه گذشته نیز دولت با شرکت معظم جی پی مورگان به توافقی دست یافت که به موجب آن دولت از شکایت خود از این شرکت صرفنظر کرد. هزینه این کار برای شرکت جی پی مورگان ۱۳ میلیارد دلار بود که به دولت پرداخت شد تا پرونده مختومه اعلام شود. شرکت جی پی مورگان توافق کرد ۶ میلیارد دلار نیز به شاکیان خصوصی خود بپردازد.
XS
SM
MD
LG