لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

مجموعه خصوصی هنر چین به موزه دانشگاه آکسفورد اهدا شد


موزه اشمولین وابسته به دانشگاه آکسفورد روز جمعه اعلام کرد یک مورخ هنری کلکسیونی از آثار نقاشی و دیگر هنرهای چین را، که یکی از نفیس ترین مجموعه های هنری آن کشور در خارج به شمار می رود، به موزه فوق ‌اهدا کرده است.

در بیانیه موزه اشمولین آمده است مایکل سالیوان، تاریخ‌نگار و مجموعه دار زاده کانادا – که ماه اکتبر در ۹۶ سالگی درگذشت – همراه با همسر چینی اش کوآن این مجموعه را در طول سال ها گردآوری کرده بود. بسیاری از هنرمندان خالق آثار این مجموعه، دوستان نزدیک این خانواده بودند. در این مجموعه آثاری از چی بایشی، ژانگ دای چی ین، و فو بائوشی، در کنار آثاری از نقاشان متأخر از جمله «چشم انداز» اثر شو بینگ به چشم می خورد.

پروفسور کریستوفر براون، مدیر موزه با اعلام این که مجموعه آثار هنرمندان چینی بسیار برجسته است، گفت:«آقای سالیوان از دوستان و حامیان دیرین اشمولین بود. پژوهشگران از سراسر جهان این فرصت را خواهند داشت تا در مطالعات، آموزش و پژوهش های خود از این آثار بهره گیرند. امیدواریم به این ترتیب بتوانیم به وصیت یک مورخ و مجموعه دار بزرگ جامه عمل بپوشانیم.»

خانواده آقای سالیوان زمانی که وی تنها سه سال داشت از شهر تورونتوی کانادا به بریتانیا نقل مکان کردند. او که فردی صلح طلب بود، اولین بار در سال ۱۹۴۰ زمانی که خبردار شد پیروان فرقه کویکرهای مسیحی در حال استخدام نیروهای جدید به عنوان راننده کامیون برای کمیته بین المللی صلیب سرخ هستند، به صلیب سرخ پیوست و رهسپار چین شد.

وی از همان زمان تا آخر عمر، دلبسته چین و منطقه جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام بود، و در سال ۱۹۵۹ کتابی تحت عنوان «هنر چین در قرن بیستم» منتشر کرد. این، نخستین کتاب از سلسله تألیفات وی درباره چین و هنرهای چین بود.

آقای سالیوان سال ۱۹۶۰ به عنوان مدرس در دانشکده مطالعات خاوردور و آفریقا در لندن تدریس می کرد؛ و بین سال های ۱۹۶۶- ۱۹۸۴ استاد هنرهای آسی در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بود. وی فعالیت آکادمیک را با عشق و علاقه اش به هنر شرقی پیوند داد، که حاصل آن مجموعه مقالاتی برای انتشارات بی بی سی و رادیو بی بی سی بود.

XS
SM
MD
LG