لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۱

نخست وزير چين در عربستان سعودی


نخست وزير چين در عربستان سعودی
نخست وزير چين در عربستان سعودی

نخست وزير چين با هدف جلب رضايت عربستان سعودی برای گشودن درهای منابع عظيم نفت و گاز خود به روی سرمايه های چينی، به رياض سفر کرده است. پادشاهی عربستان سعودی بزرگترين منبع واردات نفت چين به شمار می رود.

سفر ون جيابائو، نخست وزير چين، به عربستان سعودی در گرماگرم مطرح شدن مسئله تحريم خريد نفت از ايران، بازتاب نگرانی اين کشور از تأثير احتمالی اين تحريمها بر مناسبات چين و ايران است.

وی با هدف ترغيب دولت سعودی به گشودن درهای ذخاير غنی نفت و گاز خود به روی سرمايه های بالنده چينی، و امضای يک قرارداد انرژی امنيتی، به رياض رفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری شين هوا، نخست وزير چين، روز شنبه به شاهزاده نايف، از اعضای با نفوذ دولت سعودی، گفته است، چين و عربستان در مرحله مهمی از حيات اقتصادی قرار دارند، و چشم انداز پهناوری برای همکاريهای اقتصادی دو کشور وجود دارد.

ون جيابائو افزود: دو طرف بايد به يکديگر در راستای گسترش همکاريهای تجاری خود در زمينه توليد و استخراج نفت خام و گاز طبيعی و استحصال آنها، کمک و همکاری کنند.

در گزارش شين هوا هيچگونه اشاره ای به صدور نفت ايران به چين و احتمال اعمال تحريمهای جديد عليه آن نشده است.

تهديدهای غرب در ارتباط با تحريم خريد نفت ايران، به يکی از دلمشغوليهای بزرگ چين، عمده ترين مشتری نفت ايران، تبديل شده است.

بقيه نفت خام وارداتی چين از طرف عربستان سعودی و آنگولا تأمين می شود.

وزارت امور خارجه چين روز شنبه مجازات تحريم آمريکا عليه شرکت ژوهای ژنرونگ، شرکت نفت دولتی چين، را به دليل صدور فرآورده های نفتی به ايران، محکوم کرد.

چين در حال حاضر به دليل وجود برخی اختلافات بازرگانی با تهران، در ماه ژانويه و فوريه از خريد نفت خام ايران خودداری کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری شين هوا، نخست وزير چين گفته است، چين و عربستان سعودی در مواجهه با تمايلات پيچيده و متغير منطقه ای و بين المللی، بايد در انديشه حفظ و تعميق همکاريهای خود باشند.

خبرگزاری شين هوا می گويد، شاهزاده نايف بن عبدالعزيز، برادر ناتنی ملک عبدالله و وليعهد آتی عربستان سعودی، در زمينه افزايش همکاريهای انرژی و زيرساختی رياض و پکن، ابراز تمايل متقابل کرده است.

XS
SM
MD
LG