لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

هشدار ایران به همسایگان عرب حاشیه خلیج فارس درباره افزایش تولید نفت


هشدار ایران به همسایگان عرب حاشیه خلیج فارس درباره افزایش تولید نفت
هشدار ایران به همسایگان عرب حاشیه خلیج فارس درباره افزایش تولید نفت

نماينده ايران در هيات عامل اوپك درباره افزایش تولید نفت به منظور جایگزین کردن سهم نفت ایران در بازارهای جهانی، به کشورهای عرب همسایه ایران هشدار داد.

روزنامه شرق در شماره روز یکشنبه خود به نقل از محمدعلی خطیبی می نویسد که تلاش کشورهای عرب برای جایگزینی نفت ایران «دوستانه» تلقی نمی شود. او همچنین ضمن ابراز امیدواری درباره این که این کشورها «تدبیر به خرج دهند» گفته است: «اگر كشورهای نفتی حاشيه خليج ‌فارس، برای جايگزينی نفت ايران چراغ سبز نشان دهند، هر اتفاقی كه بيفتد اين كشورها عاملان اصلی اقداماتی هستند كه برای تحريم نفتی ايران انجام می‌شود».

هفته گذشته دیپلمات های غربی درباره اقدام ایران در غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا ابراز نگرانی کردند و گفتند این اقدام ایران ناقض قطعنامه های سازمان ملل متحد درباره برنامه بحث برانگیز اتمی تهران است.

در واکنش به بی توجهی ایران در مقابل درخواست توقف غنی سازی، شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون چهار قطعنامه تحریمی را علیه ایران صادر کرده است. تا پایان ماه جاری میلادی، حدود دو هفته دیگر، اتحادیه اروپا درباره اعمال محدودیت های بیشتر بر واردات نفت ایران تشکیل جلسه می دهد.

از سویی ایران تهدید کرده که در واکنش به این فشارها، تنگه هرمز را خواهد بست. تنگه هرمز آبراه حیاتی برای نقل و انتقال نفت در جهان است. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا تهدید ایران را «تحریک آمیز و خطرناک» توصیف کرده است. او ایران را به پایان دادن به «رفتار تحریک آمیز» و توقف تلاش برای رسیدن به سلاح اتمی، ترغیب کرده است.

نیروهای غربی ایران را به تلاش برای تولید سلاح اتمی متهم می کنند. ایران همواره این اتهام را رد کرده و می گوید هدف برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG