لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

تهديد ايران به مقابله به مثل با غرب


رسانه های محافظه کار و نزدیک به حکومت به نقل از یک مقام امنیتی ایران نوشته اند، ترور مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی سایت نطنز یک ترور دارای امضا و کاملا شبیه ترور مسعود علی محمدی و مجید شهریاری دیگر کشته شدگان برنامه هسته ای ایران است. مقامات امنیتی ایران در خصوص حضور سرویس های اطلاعاتی اسراییل، امریکا و انگلیس در پس پرده این ترورها هیچ تردیدی ندارند.

این مقام امنیتی که نامی از وی برده نشده است در ادامه گفته است ایران اکنون از موقعیت بسیار خوبی برای طراحی عملیات مقابله به مثل در مقابل ترورهای انجام شده از سوی سرویس های غربی قرار دارد.

این مقام امنیتی در ادامه تصریح کرد پاسخ ایران یک پاسخ فرامرزی و فرا منطقه ای است و از این راهبرد تبعیت می کند که هیچ کدام از آمران و مباشران این پروژه ها هرگز در هیچ نقطه ای نباید احساس امنیت کنند.

این اظهار نظر در حالی صورت میگیرد که در روز های اخیر حسین شریعتمداری نماینده رهبر ایران در روزنامه کیهان ترور تلافی جویانه مقامات اسرائیلی را بسیار آسان تلقی کرده، و آیت الله علی خامنه ای نیز مجازات عاملان این ترور را غیر قابل چشم پوشی دانسته است.

احمد جلالی فرهانی روزنامه نگار و دبیر پیشین سرویس اجتماعی خبرگزاری مهر در این باره به صدای امریکا گفت، «از نظر من ایران امکان عملی کردن این گونه ترور ها را ندارد. جمهوری اسلامی در سالهای پیش تنها شروندان خود را ترور کرده است.»

آقای جلالی همچنین افزود، «از این ترور ها خود جمهوری اسلامی بیش از دیگران سود میبرد. حکومت ایران با توجه به نزدیکی انتخابات برای کنترل فضای موجود و اعتراض های احتمالی نیاز به چنین فضای امنیتی دارد. از این رو احتمال انجام چنین اقداماتی از سوی خود حکومت را نباید از ذهن دور کرد.»

آمریکا ترور آقای احمدی روشن را محکوم کرده و لیون پانتا وزیر دفاع این کشور هرگونه دخالت ایالات متحده را در این ترور مردود دانسته است. با این حال مقامات ایرانی همواره اقدامات تروریستی را در ایران به سرویس های اطلاعاتی غربی نسبت میدهند.

سال گذشته در همین روز ها رسانه های دولتی ایران اعترافات جوانی را به نام مجید جمالی فشی پخش کردند که به ترور مسعود علی محمدی به دستور سرویس اطلاعاتی اسرائیل و تحت آموزش آنها اعتراف میکرد.

منابع اسرائیلی همچون پایگاه خبری دبگافیل در همان روز ها مجید جمالی فشی را به نقل از منابع خبری ایرانی یکی از حامیان سرسخت محمود احمدی نژاد معرفی کرده و ادعا های جمهوری اسلامی ایران را در مورد او به چالش گرفته بود.

مجید جمالی فشی پس از ظاهر شدن در رسانه حکومتی ایران ناپدید شده و تا به امروز هیچ خبری از محاکمه، مجازات و حتی یا سرنوشت او منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG