لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

آمریکا شرکت چینی مخابراتی را به «نقض تحریم‌های ایران» متهم کرد


یک رهگذر از کنار لوگوی شرکت زد.تی.ایی چین عبور می‌کند- آرشیو
یک رهگذر از کنار لوگوی شرکت زد.تی.ایی چین عبور می‌کند- آرشیو

وزارت بازرگانی آمریکا روز سه‌شنبه شرکت «کابل خاور دور» را که بزرگترین تولیدکننده کابل و سیم در چین است، متهم کرد که تحریم‌های آمریکا در مورد ارسال تجهیزات مخابراتی به ایران را نقض کرده است.

شرکت کابل خاور دور در سال ۲۰۱۳ میلادی وارد قراردادی برای خرید تجهیزات مخابراتی از شرکت سازنده این تجهیزات به نام «زد.تی.ای» شد. وزارت بازرگانی آمریکا می‌گوید که کابل خاور دور، پس از آن با شرکت‌های ایرانی برای ارسال تجهیزات و قطعات مخابراتی وارد قرار داد شد.

وزارت بازرگانی آمریکا شرکت چینی کابل خاور دور را متهم کرده است که در فاصله بین سپتامبر ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۱۶ مجموعا ۱۸ بار مقرارت امور صادراتی آمریکا را نقض کرده است.

شرکت چینی کابل خاور دور با «شرکت مخابرات ایران» و شرکت «خدمات ارتباطی رایتل» در ایران در سال ۲۰۱۴ وارد معامله شد. هر دو شرکت ایرانی مشتری «زد.تی.ای» بودند. «زد.تی.ای» ارسال تجهیزات دارای منشا آمریکا به ایران را در سال ۲۰۱۲ و پس از یک گزارش افشاگرانه رویترز درباره نقض تحریم‌های آمریکا متوقف کرد.

رویترز اما می‌نویسد که سال بعد از آن و به‌رغم تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا «زد.تی.ای» برنامه‌هایی را برای ادامه ارسال تجهیزات به ایران از طریق یک شرکت ثالث به مورد اجرا درآورد.

یکی از مقام‌های وزارت بازرگانی آمریکا به نام جان ساندرمن، در بیانیه‌ای گفت که «همان‌طور که گفته می‌شود، کابل خاور دور به‌عنوان یک واسطه برای زد.تی.ای در عملیات مخفیانه آن عمل می‌کرد و ارسال محموله‌های زد.تی.ای به ایران را، در همان زمانی که زد.تی.ای می‌دانست دقیقاً به‌دلیل همین اقدامات تحت بررسی قرار دارد، تسهیل می‌کرد.

در سال ۲۰۱۷ «زد.تی.ای» بابت نقض مقررات آمریکا ۸۹۲ میلیون دلار جریمه پرداخت کرد و در پرونده ارسال تجهیزات آمریکایی به ایران اذعان کرد که قوانین آمریکا را نقض کرده است. این شرکت همچنین اقرار کرد که در زمینه تحقیقات در خصوص تجارت غیرقانونی با ایران مانع‌تراشی کرده است.

«زد.تی.ای» سپس اجازه یافت که در سال ۲۰۱۸ به خرید تجهیزات آمریکایی ادامه دهد. در آن سال مشخص شد که این شرکت درباره مجازات کارکنان مرتبط با برنامه غیرقانونی‌اش به منظور دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران، دروغ گفته است.

در آوریل ۲۰۱۸ «زد.تی.ای» با مجموعه‌ای از محدودیت‌ها از سوی آمریکا مواجه شد. شرکت‌های آمریکایی از فروش به این شرکت منع شدند. اما پس از آن که «زد.تی.ای» با پرداخت جریمه یک میلیارد دلاری و پذیرش برخی موارد دیگر موافقت کرد، دولت ترامپ محدودیت‌های وضع‌شده بر این شرکت را پس از سه ماه برداشت.

«زد.تی.ای» همچنان تحت نظر یک ناظر منصوب‌شده وزارت بازرگانی آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به «زد.تی.ای» و شرکت کابل خاور دور از تاریخ ۲۹ ژوئیه سی روز فرصت داده شده است که به اتهامات وارده پاسخ دهند.

XS
SM
MD
LG