لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

دستگیری یک وکیل حقوق بشر در چین


عکس آرشیوی - میدان «تیان آن من»
عکس آرشیوی - میدان «تیان آن من»

پلیس چین یک وکیل برجسته حقوق بشر به نام پو ژیکیانگ را دستگیر کرد. اقدامی که فعالان آن را تلاشی برای ترساندن کسانی می دانند که قصد برگزاری بیست و پنجمین سالگرد سرکوب مرگبار میدان «تیان آن من» در پکن را دارند.

همکاران وکیل دستگیر شده گفتند پلیس او را بامداد سه شنبه به اتهام « ایجاد اغتشاش» بازداشت کرده است. هنوز مقام های مسئول در باره موارد اتهامی اظهار نظر نکرده اند. اما یک وکیل دیگر می گوید به اعتقاد او مسئولان از حضور آقای پو در سمیناری در پکن در روز شنبه برای یادبود سالگرد سرکوب ۴ ژوئن ۱۹۸۹، خشمگین هستند.

مقامات امنیتی چین بطور منظم فعالان را در هفته های پیش از مناسبت های بسیار حساس بازداشت می کنند، تا هم از سازماندهی مراسم توسط آنها جلوگیری کنند و هم دیگران را از چنین اقداماتی منصرف کنند.

از زمانی که سربازان چین، با پشتیبانی واحدهای تانک، برای سرکوب یک تظاهرات به رهبری دانشجویان وارد میدان «تیان آن من» شدند، تقریبا ۲۵ سال می گذرد. سرکوبی که در آن، طبق برآوردها، صدها نفر کشته شدند و محکومیت جهانی را به دنبال داشت.

چین هنوز آن واقعه را یک «عصیان ضدانقلابی» تلقی می کند و هرگز هیچ اشتباهی در شیوه برخورد با آن را نپذیرفته و هرگز آمار رسمی کشته شدگان یا جزئیات عملیات سرکوب را فاش نکرده است.
XS
SM
MD
LG