لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

واکنش تایوان به رزمایش دریایی چین: تهدیدی علیه صلح و ثبات منطقه است


کشتی نیروی دریایی چین در رزمایش اطراف تایوان. چهارم خرداد.
کشتی نیروی دریایی چین در رزمایش اطراف تایوان. چهارم خرداد.

تایوان همزمان با پایان رزمایش دریایی چین در تنگه تایوان، اقدامات پکن را تحریک‌کننده خواند و آن را محکوم کرد.

چین روز شنبه، پنجم خرداد به رزمایش دو روزه خود در تنگه تایوان پایان داد. در این رزمایش چین با استفاده از موشک‌های واقعی و بمب‌افکن‌ها و نیروی دریایی حمله به تایوان را شبیه‌سازی کرد.

تایوان این رزمایش را «تحریکی آشکار» خواند که صلح و ثبات منطقه را تضیف می‌کند. وزارت دفاع تایوان اعلام کرد چین از ۶۲ هواپیمای نظامی و ۲۷ کشتی نیروی دریایی چین در این رزمایش استفاده کرد.

به گفته تایوان در این رزمایش ۴۶ فروند از هواپیماهای چینی از خط میانی تنگه تایوان، که قبلا به عنوان مرز غیررسمی طرفین تعریف شده بود، عبور کردند.

به گزارش رویترز، در این رزمایش بمب‌افکن‌ها با قرار گرفتن در موقعیت عملیاتی چندین حمله تمرینی را با هماهنگی ناوهای نیروی دریایی در آب‌های شرق تایوان انجام دادند تا توانایی چین را در «تسخیر قدرت» و کنترل مناطق کلیدی تایوان به نمایش بگذارند.

رزمایش چین در تنگه تایوان و اطراف جزایر تحت کنترل تایوان در نزدیکی سواحل چین روز پنجشنبه تنها سه روز پس از روی کار آمدن لای چینگ ته، رئیس جمهوری جدید تایوان، آغاز شد.

پکن گفت این رزمایش را برای «مجازات» سخنرانی مراسم تحلیف رئیس جمهوری تایوان برگزار کرده است.

لای چینگ ته روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در مراسم تحلیف خود از چین خواست ضمن به رسمیت شناختن حاکمیت تایوان، تهدیدها را متوقف کند. او که بارها پیشنهاد مذاکره با چین را داده است می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

تایوان و ایالات متحده روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، زیرا واشنگتن رسماً سیاست «چین واحد» را به رسمیت می‌شناسد، اما طبق قوانین ایالات متحده متعهد است به تایوان برای دفاع از خود کمک کند. ایالات متحده مهم‌ترین حامی بین‌المللی تایوان است.

لای روز سه شنبه با اشاره به بسته دفاعی هشت میلیارد دلاری آمریکا به تایوان گفت کمک ایالات متحده قدرت «بازدارندگی تایوان علیه اقتدارگرایی» چین در منطقه را تقویت می‌کند.

او می‌گوید: «تایوان در خط مقدم توسعه‌طلبی اقتدارگرایانه چین قرار دارد. این امر تایوان را در یک موقعیت راهبری مهم قرار داده است. ثبات در سراسر تنگه تایوان برای صلح و رفاه منطقه و جهان بسیار مهم است.»

XS
SM
MD
LG