لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

چین در ادامه رزمایش خود «کنترل مناطق کلیدی تایوان» را تمرین کرد


ناوچه مجهز به موشک چین در رزمایش اطراف تایوان. سوم خرداد.
ناوچه مجهز به موشک چین در رزمایش اطراف تایوان. سوم خرداد.

تلویزیون دولتی چین اعلام کرد ارتش این کشور روز جمعه، چهارم خرداد، در دومین روز رزمایش خود با اعزام بمب‌افکن و جت‌های جنگنده حامل موشک اقدام به شبیه‌سازی حملات به تایوان کرده است؛ پکن هدف از این رزمایش را «مجازات» رئیس جمهوری جدید تایوان خوانده است.

به گزارش رویترز، بمب افکن‌ها با قرار گرفتن در موقعیت عملیاتی چندین حمله تمرینی را با هماهنگی ناوهای نیروی دریایی در آب‌های شرق تایوان انجام دادند تا توانایی چین را در «تسخیر قدرت» و کنترل مناطق کلیدی تایوان به نمایش بگذارند.

رزمایش چین در تنگه تایوان و اطراف جزایر تحت کنترل تایوان در نزدیکی سواحل چین روز پنجشنبه تنها سه روز پس از روی کار آمدن لای چینگ ته، رئیس جمهوری جدید تایوان، آغاز شد که به گفته یک مقام تایوانی شامل بمباران شبیه‌سازی شده کشتی‌های خارجی نیز بوده است.

وزارت دفاع تایوان این رزمایش را محکوم کرد و گفت که نیروهایش را به مناطق اطراف این کشور اعزام کرده است، پدافند هوایی و نیروهای موشکی اهداف را ردیابی می‌کند و مطمئن است که می‌تواند از قلمرو خود محافظت کند.

چین تایوان را که به صورت دموکراتیک اداره می‌شود، بخشی از قلمرو خود می‌داند و لای را «جدایی طلب» خوانده است.

لای روز دوشنبه در مراسم تحلیف خود از چین خواست ضمن به رسمیت شناختن حاکمیت تایوان تهدیدات علیه این کشور را متوقف کند. او که بارها پیشنهاد مذاکره با چین را داده است می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

یک مقام ارشد امنیتی تایوان به رویترز گفت که چندین بمب افکن چینی در این رزمایش حملات ساختگی به کشتی‌های خارجی در نزدیکی انتهای شرقی «کانال باشی» که تایوان را از فیلیپین جدا می‌کند، انجام دادند تا نشان دهند که چگونه می‌توانند «کنترل کامل» مناطق غربی جزایر اطراف را در دست بگیرند.

تایوان و ایالات متحده روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، زیرا واشنگتن رسماً سیاست «چین واحد» را برسمیت می‌شناسد، اما طبق قوانین ایالات متحده متعهد است به تایوان برای دفاع از خود کمک کند. ایالات متحده مهم‌ترین حامی بین‌المللی تایوان است.

لای رئیس روز سه شنبه با اشاره به بسته دفاعی هشت میلیارد دلاری آمریکا به تایوان گفت کمک ایالات متحد قدرت «بازدارندگی تایوان علیه اقتدارگرایی» چین در منطقه را تقویت می‌کند.

او می‌گوید: «تایوان در خط مقدم توسعه‌طلبی اقتدارگرایانه چین قرار دارد. این امر تایوان را در یک موقعیت استراتژیک مهم قرار داده است. ثبات در سراسر تنگه تایوان برای صلح و رفاه منطقه و جهان بسیار مهم است.»

رویترز به نقل از تحلیلگران، دیپلمات‌های منطقه‌ای و مقامات ارشد تایوان تاکید می‌کند که مقیاس این رزمایش‌ چین نسبت به رزمایش سال ۲۰۲۲ کوچک‌تر است اما برگزاری آن همچنان خطر حوادث تصادفی یا اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از پیروزی لای در انتخابات در بیانیه‌ای خطاب به مردم تایوان برای نشان دادن «قدرت یک سیستم دموکراتیک» تبریک گفت و بر تعهد آمریکا به حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان و حل مسالمت‌آمیز اختلافات فارغ از هر «فشار و اجباری» تأکید کرد.

XS
SM
MD
LG