لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

مقام نظامی چین در سوریه: پکن خواستار ارتباطات نظامی بیشتر با دمشق است


گوان یوفی، رئیس دفتر همکاری های بین المللی نظامی وابسته به کمیسیون نظامی مرکزی چین؛ عکس آرشیو
گوان یوفی، رئیس دفتر همکاری های بین المللی نظامی وابسته به کمیسیون نظامی مرکزی چین؛ عکس آرشیو

یک مقام ارشد دولت چین روز سه شنبه طی دیداری از سوریه اظهار داشت که پکن می خواهد ارتباطات نظامی بیشتری با دمشق داشته باشد.

در حالی که چین در زمینه تامین انرژی بر منابع خاور میانه تکیه دارد، اما تاکنون تمایل داشته که دیپلماسی منطقه را به اعضای دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد - مانند آمریکا، بریتانیا، فرانسه و روسیه - بسپارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی چین، شینهوا، گوان یوفی رئیس دفتر همکاری های بین المللی نظامی وابسته به کمیسیون نظامی مرکزی چین، امروز با فهد جاسم الفریج وزیر دفاع سوریه در دمشق دیدار کرد.

وی در این دیدار، با بیان این که چین همواره نقش مثبتی در یافتن راه حلی دیپلماتیک برای بحران سوریه داشته است، گفت "ارتش چین و سوریه همیشه رابطه دوستانه ای با هم داشتند. ارتش چین نیز از تقویت همکاری ها و مبادلات نظامی با ارتش سوریه استقبال می کند."

دو طرف در این دیدار در مورد آموزش پرسنل نظامی سوریه گفتگو و همچنین توافق کردند که ارتش چین کمک های انسانی در اختیار دولت سوریه قرار دهد.

شینهوا، همچنین از ملاقات این مقام چینی با یک ژنرال ارتش روسیه خبر داد، اما جزئیات بیشتری از آن ارائه نکرد.

با وجود این که چین هیچگاه علاقه ای به دخالت نظامی در سوریه نشان نداده، اما نماینده های چینی که در ماه آوریل به سوریه رفته بودند، از نقش روسیه در جنگ داخلی سوریه تقدیر کردند.

XS
SM
MD
LG