لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

مقامات آمریکایی از پایان عملیات بازیابی بقایای بالن چینی خبر دادند


مقامات آمریکایی روز جمعه اعلام کردند که تلاش‌ها برای بازیابی بقایای بالن چینی به پایان رسیده است. ارتش آمریکا می‌گوید تمامی حسگرها و تجهیزات الکترونیکی بالن و همچنین بخش‌های بزرگی از بدنه آن جمع‌آوری شده است؛ عناصری که می‌توانند مشخص کنند چطور پکن ممکن است اطلاعات را جمع آوری و مخابره‌ کرده باشد.

فرماندهی شمالی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آخرین قطعه باقیمانده از بالن چینی که توسط موشک سایدوایندر سرنگون شد، برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه «اف بی آی» در ویرجینیا فرستاده شده است.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که مقدار قابل توجهی از این بالن بازیابی شده است و‌ پیشتر نیز با مشاهده بالون هنگام پرواز بر فراز آسمان آمریکا چیزهای زیادی در مورد آن آموخته‌اند.

بالن چینی که پکن جاسوسی بودن آن را انکار می‌کند، یک هفته بر فراز آمریکا و کانادا پرواز کرد تا سرانجام به دستور جو بایدن سرنگون شد.

شبکه خبری «سی ان ان» به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داده است که بالن چینی تجهیزاتی «به اندازه سه اتوبوس» حمل می‌کرد و قادر به جمع‌آوری سیگنال‌های مخابراتی و عکس‌برداری بود.

آمریکا می‌گوید این بالن بخشی از ناوگان بزرگی است که توسط ارتش چین کنترل می‌شود و در سال‌های اخیر بر دست‌کم ۴۰ کشور در پنج قاره نظارت داشته است.

ماجرای بالن چینی باعث شد ارتش آمریکا آسمان را برای یافتن اشیاء دیگری که رادار آنها را نمی‌گیرد جستجو کنند. فرماندهی شمال ارتش بین روزهای جمعه تا یکشنبه سه بار به «اشیاء ناشناس» شلیک کرد.

مقامات آمریکایی هنوز نگفته‌اند که این سه شئ چه بوده‌اند اما جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت که آنها به احتمال زیاد بالن‌های شرکت‌های خصوصی یا مرتبط با تحقیقات علمی بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG