لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

عضویت چین، روسیه و عربستان در شورای حقوق بشر


چین، روسیه، عربستان سعودی و کوبا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صاحب کرسی شدند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه شنبه (۱۲ نوامبر- ۲۲ آبان) طی برای ۱۴ کرسی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر رای گیری کردند. نتیجه این رای گیری خشم گروه های مدافع حقوق بشر علیه کشورهای برنده را موجب شده است.

غیر از چهار کشور فوق، کشورهای الجزایر، بریتانیا، فرانسه، مالدیو، مقدونیه، مکزیک، مراکش، نامیبیا، آفریقای جنوبی و ویتنام نیز در این رای گیری صاحب کرسی شدند.

سازمان دیدبان حقوق بشر در نیویوک گفت کشورهای چین، روسیه، عربستان سعودی، الجزایر و ویتنام از نظر وضعیت حقوق بشر کارنامه ضعیفی دارند و همین امر آنان را به اعضایی غیرمفید برای شورای حقوق بشر ملل متحد بدل می‌سازد.

دیدبان سازمان ملل متحد مستقر در ژنو، که فعالیت‌های سازمان ملل متحد را به شکل کلی زیر نظر دارد، می گوید اجازه دادن مشارکت چنین کشورهایی در شورای حقوق بشر مانند آن است که «دیوانه ای مسئول آتش‌نشانی بشود.» دیدبان ملل متحد با عضویت کوبا نیز ابراز نارضایتی کرده است.

یکی از موارد شکایت مشترک در بین این کشورها عدم آزادی سیاسی در آنهاست. قوانین کارگری، عملکرد نیروهای امنیتی، و انحصار قدرت در دست یک گروه سیاسی خاص نیز از دیگر مواردی است که کشورهای فوق را از نظر مخالفانشان، اعضایی ناکارآمد می سازد که صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را ندارند.

اعضای شورای حقوق بشر بر اساس منطقه انتخاب می شوند. در حال حاضر آمریکا رئیس این شورا است. دوره ریاست آمریکا تا سال ۲۰۱۵ دوام خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG