لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

چین با آلودگی هوا مبارزه می کند


دولت چین روز اعلام کرده مبلغی معادل ١٠ میلیارد یوآن (معادل ١.٦٥ میلیارد دلار) برای مبارزه با آلودگی هوا اختصاص خواهد داد. پکن همچنین قصد دارد به شرکت هایی که به کاهش آلودگی هوا کمک کنند، پاداش دهد.

آلودگی به یکی از نگرانی های فزاینده رهبران چین بدل شده است که به شدت نگران حفظ ثبات کشور هستند. دولتمردان پکن همچنین نگران وقوع احتمالی ناآرامی در کشور هستند چون اقشار مرفه و جمعیت شهری با مدل رشد اقتصادی کشور به هر بهایی مخالف هستند و معتقدند این شیوه هوا، آب و خاک بیشتر بخش های کشور را به شدت آلوده و مسموم کرده است.

مقامات چین دستورات بی شمار و سیاست های متعددی برای تلاش به هدف پاکسازی کشور تدوین و در پروژه های مختلفی برای مقابله با آلودگی هوا سرمایه گذاری کرده اند و به دادگاه ها اختیاراتی داده اند تا در موارد بسیار جدی برای مجازات متخلفان حکم اعدام صادر کنند.

اما اجرای مقررات در سطوح محلی که مقامات اغلب به عوارض حاصل از صنایع آلوده کننده متکی هستند، چندان موثر و کارساز نبوده است.

لی کیکوانگ، نخست وزیر اول در جلسه کابینه گفت دولت مرکزی مبلغی معادل ١٠ میلیارد یوآن کنار گذاشته است «تا به جای پرداخت یارانه برای مبارزه با آلودگی هوا در مناطق کلیدی از آن به عنوان برای پاداش استفاده کند».

در بیانیه دولت یادآوری شده است شرکت هایی که در رعایت پاکیزگی و مبارزه با آلودگی پیشگام باشند، «مشوق هایی» دریافت خواهند کرد. جزئیات مشوق هایی که ارائه می شوند، مشخص نیست.

دولت اعلام کرده است چین در مبارزه با آلودگی و وارونگی هوا پیشرفت هایی به دست آورده است.

در این بیانیه تاکید شده است «اما مسئله آلودگی هوا در طی سال های طولانی شکل گرفته است و ما باید با درک ماهیت جدی مقابله با این معضل، مجدانه در این زمینه تلاش کنیم».

براساس بیانیه دولت، پکن به اعمال فشار برای بهره گیری بهینه از برنامه های متمرکز بر انرژی پاک و صرفه جویی در مصرف انرژی ادامه خواهد داد و استانداردهای بهبود کیفیت گازوئیل خودروها و خارج کردن تجهیزات و کارخانه های کهنه و فرسوده از رده را در اولویت برنامه ها خود خواهد داشت.

در بیانیه دولت چین یادآوری شده است دولت همچنین نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا نهادهای محافظت از محیط زیست ماموریت نظارتی خود را به طور کامل انجام دهند و انتشار اطلاعات عمومی در مورد آلودگی استاندارد شوند.

بسیاری از شهرهای چین بار دیگر بر اثر پیامدهای وارونگی هوایی در فصل زمستان در معرض خفگی قرار گرفته اند و این مشکل معمولاً در شهرهایی مثل شانگهای که قلب اقتصادی این کشور محسوب می شود را شدیدتر است.

منابع مطلع به رویترز گفته اند چین در تحولات ماه آینده در نظام دولتی کشور می تواند به وزارت محیط زیست کشور اختیارات جدیدی برای نظارت بر منابع اعطا کند تا پروژه های آلوده کننده محیط زیست را وتو کند و برای مجازات ناقضان و شرکت هایی که آلودگی بسیار پدید می آورند را مجازات نماید.
XS
SM
MD
LG