لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۲

تاخیر پروازها به دلیل آلودگی شدید هوای شانگهای


در پی افزایش شدید و بی سابقه سطح آلودگی هوای شانگهای، روز جمعه صدها پرواز فرودگاه این شهر که قطب اقتصادی چین محسوب می شود، لغو شدند و یا به تاخیر افتاده اند.

مه ناشی از آلودگی و غبار آسمان شانگهای را فرا گرفته و مقامات چین به دلیل آلودگی شدید هوا شدیدترین درجه هشدار برای سلامتی شهروندان منطقه را صادر کرده اند.
بیشتر پروازهای فرودگاه بین المللی پودانگ شانگهای با تاخیر انجام می شوند. این فرودگاه در سال ٢٠١١ سومین فرودگاه باری جهان بود.

سطح آلودگی هوا در حدی بالا بود که روز پنج شنبه مدارس شرق چین به ناچار تعطیل شدند و کلیه فعالیت های بیرون از منازل و ادارات به حالت تعلیق درآمدند. بعضی از مدارس شانگهای روز جمعه نیز فعالیت های محوطه بیرون از مدرسه را لغو کردند.

آلودگی شدید هوا به طور خاص از این نظر برای چین شرم آور است که مقامات پکن قصد دارند تا شانگهای را تا سال ٢٠٢٠ به قطب اقتصادی کشور بدل کنند که بیشتر تبادلات بازرگانی عمده همچون فعالیت های بازرگانی در شهرهایی همچون نیویورک و هنگ کنگ و لندن در این شهر انجام شود.

دولت شانگهای عصر جمعه در حالی هشدار برای سلامتی شهروندان این شهر صادر کرد که شاخص آلودگی آن بین ٢٣ تا ٣١ برابر سطح مجاز و توصیه شده مقامات بهداشت و درمان بود.

در شرایطی که این اولین بار است که از آوریل و از زمان راه اندازی نظام بهداشت و درمان جدید چنین هشداری برای شهروندان این شهر صادر شده است، مقامات از مردم خواستند تا از منزل خارج نشوند و از کارخانه های خواستند تا مراحل تولید را کاهش دهند و یا فعالیت های خود را به حالت تعلیق درآورند.

فان ژیان ژون، شهروند ٣٤ ساله ساکن شانگهای که با ماسکی به صورت در هوای آلوده و مه گرفته منطقه تجاری شهر راه می رفت، گفت «من تصور نمی کنم چنین آب و هوایی برای زندگی مردم مساعد باشد».

او در ادامه گفت «من چاره ای ندارم، باید کار کنم و فقط می توانم اقدامات پیشگیرانه اتخاذ کنیم اما مطمئن نیستم که این کارها فایده ای هم داشته باشند».

کیفیت هوا به یکی از نگرانی های فزاینده چین بدل شده است که رهبران آن به شدت بر ثبات کشور متمرکز شده اند و همواره از ناآرامی و شورش های احتمال هراس دارند چرا که امروزه شهروندان مرفه و ثروتمند چین نسبت به مدل اقتصادی رشد به هر بهایی که بخش عظیمی از هوای کشور را آلوده کرده است، اعتراض دارند.

دولت پکن اعلام کرده است طرح های بسیاری برای مقابله با آلودگی در طی سال های آینده در دست بررسی دارند، اما ظاهراً پیشرفت چندانی در این امر حاصل نشده است.

کارشناسان می گویند این مه سنگین و خطرناکی که به طور بی سابقه و غیرمعمولی آسمان شانگهای را فرا گرفته است حاصل آلودگی صنعتی و گازهای مسموم خودروهاست که با هوای سرد و بدون باد آمیخته و بسیار زیان آور شده است.
XS
SM
MD
LG