لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

هشدار در باره کارنامه حقوق بشری چین


گروههای مدافع حقوق بشر ازجان کری وزیر امور خارجه آمریکا خواسته اند در جریان سفرش به چین نگرانیهای راجع به رفتار پکن با ناراضیان و دیگر نگرانیهای حقوق بشری را با مقامات چین در میان بگذارد، هر چند که انتظار می رود مسئله کره شمالی در کانون مذاکرات این سفر باشد.

چند گروه حقوق بشری، از جمله عفو بین الملل و خبرنگاران بدون مرز، در نامه ای خطاب به آقای کری گفته اند نگران قربانی شدن ملاحظات حقوق بشری در شرایطی هستند که واشنگتن در پی همکاری اقتصادی با چین است و می خواهد پکن از موضع آمریکا در مورد کره شمالی و دیگر نگرانی های بین المللی حمایت کند.

در این نامه تاکید شده است به نظر می رسد چین به همان اندازه ای که در مقابل فشارهای خارجی برای بهبود بخشیدن به کارنامه حقوق بشری خود مقاومت می کند، به همان اندازه هم به چنین فشارهایی پاسخ می دهد.

گروههای حقوق بشری در نامه خود دولت چین را به سرکوبی منتقدین داخلی، اعمال روشهای توهین آمیز و آزاردهنده در تبت و سین کیان، و تحمیل محدویت علیه جامعه مدنی، آزادی بیان و اینترنت متهم کرده اند.

آنها در این نامه می گویند سفر آقای کری به چین موقعیتی بسیارحساس و حیاتی برای این یادآوری به چین است که کیفیت مناسبات آمریکا و چین به آمادگی پکن در پذیرفتن معیارهای جهانی حقوق بشر، و به کار گرفتن این معیارها در سیاست گذاریهای داخلی و خارجی آن بستگی دارد.
XS
SM
MD
LG