لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

رویترز: مقامات آمریکایی با چین برای کاهش خرید نفت از ایران تماس گرفته‌اند


آرشیو
آرشیو

مقامات آمریکایی و اروپایی روز سه شنبه ۶ مهر به رویترز گفتند که ایالات متحده با چین تماس گرفته است تا خرید نفت از ایران را کاهش دهد.

خبرگزاری رویترز که این گزارش را به طور اختصاصی منتشر کرده است می‌گوید این تماس در شرایطی است که واشنگتن تلاش دارد تهران را متقاعد کند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام را از سر بگیرد.

تصور می‌شود که با وجود تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های چینی به خرید نفت از تهران ادامه داده‌اند و همین باعث شده است اقتصاد ایران همچنان پا برجا بماند.

به نوشته رویترز، یک مقام ارشد آمریکایی که به دلیل حساسیت موضوع تماس با چین نخواست نامش فاش شود، گفت: «ما از خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی آگاه هستیم.»

وی افزود: «ما از اختیارات خود برای واکنش به فرار از تحریم‌های ایران، از جمله کسانی که با چین تجارت می‌کنند‌، استفاده کرده‌ایم و در صورت لزوم به این اقدام خود ادامه خواهیم داد.»

این مقام گفت: «با این حال، ما به عنوان بخشی از گفتگوی خود درباره سیاست‌های مرتبط با ایران، در این خصوص [خرید نفت از ایران] رویکرد دیپلماتیکی با چینی‌ها داشته‌ایم و فکر می‌کنیم که به طور کلی، این راه موثرتری برای رفع نگرانی‌های ما است.»

به نوشته رویترز،‌ تا زمان انتشار این مطلب وزارت خارجه آمریکا به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر درباره اظهارات این مقام‌های آمریکایی و اروپایی پاسخی نداده است.

از سوی دیگر، یک مقام اروپایی نیز به طور جداگانه به رویترز گفت که این یکی از موضوعاتی بود که وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده، هنگام سفر به چین در اواخر ماه ژوئیه آن را مطرح کرد.

شرکت کپلر که آمار تجارت کالاها را تجزیه و تحلیل می‌کند، تخمین می‌زند که واردات نفت چین از ایران به طور متوسط تا ماه اوت امسال، ۵۵۳ هزار بشکه در روز بوده است.

XS
SM
MD
LG