لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

بزرگترین حمله سایبری تاریخ به شبکه اینترنتی چین


بخش های بزرگی از شبکه اینترنتی چین طی آخر هفته گذشته مختل شد و دولت پکن این حمله اینترنتی را «بزرگترین نمونه در تاریخ» این کشور خوانده است.

بنا به اعلام «مرکز شبکه اطلاعات اینترنتی چین» - که سطوح بالای دامنه کد کشور (cn.) و دامنه سیستم نام کشور را اداره و مدیریت می کند - حمله های «DDos - Distributed Denial of Service Attack » (حمله محروم سازی از سرويس) ساعت ٢ صبح روز یکشنبه به وقت محلی آغاز شدند.

«مرکز شبکه اطلاعات اینترنتی چین» اعلام کرد که دو ساعت بعد از اولین حمله، حمله اینترنتی بزرگتری انجام شد که هر دو دامنه های «cn.» را هدف هک قرار دادند.

متیو پرینس، مدیر اجرایی ارشد شرکت «CloudFlare» که خدمات امنیت و اجرای شبکه جهانی وب به دو میلیون تارنما ارائه می دهد، در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت ژورنال گفت ٣٢ درصد ترافیک اینترنتی چین در یک حمله ٢ ساعته هکرها از کار افتاد.

«مرکز شبکه اطلاعات اینترنتی چین» در پی این حمله اینترنتی از کاربران کشور پوزش خواهی کرد و قول داد تا در آینده امنیت اینترنت را تقویت کند. این سازمان هنوز نام فرد و یا سازمانی را به عنوان مسئول این حمله اینترنتی عظیم اعلام نکرده است.

جفری کار، مدیر عامل «Taia Group»، شرکت امنیت سایبری گفته است «این نمونه دیگری از این واقعیت است که چین به واقع دشمنانی دارد که در زمینه اخلال در فعالیت های اینترنتی این کشور تلاش می کنند. هکرهای تایوان، هند، تبت، خاورمیانه و البته ایالات متحده از جمله این دشمنان هستند».

آقای کار افزوده است حمله های سایبری که سبب عدم دسترسی کاربران به اینترنت و شبکه جهانی می شوند به دانش فنی جدی نیاز ندارند.

این نوع حمله ها که کاربران به سرویس اینترنتی دسترسی ندارند به اندازه دانلود ابزار رایگانی همچون محصولات « Anonymous's LOIC» ساده هستند و یا فرد می تواند به یکی از تارنماهای هکرها سر بزند و خدمات « DDoS» را که با قیمت بسیار پایینی در دسترس هستند خریداری کنند.

کریستوفر برگس، مدیرعامل شرکت «Prevendra, Inc» می گوید حتی احتمال دارد هکرها از داخل چین این حمله سایبری را ترتیب داده باشند.

وی می گوید «واکنش فوری و راهبرد سریع شبکه اینترنتی دولتی چین و این واقعیت که هنوز ریشه و منبع این حمله سایبری اعلام نشده است، از این واقعیت حکایت می کند که این مسئله باید کماکان زیر نظر باشد و این پرسش مهم مطرح می شود که آیا این حمله زخمی است که از داخل چین به بدنه شبکه اینترنتی کشور وارد شده است و یا حمله ای است که کار شبکه های خرابکار خارجی است؟»

در حالی که کارآیی دولت چین برای سانسور اینترنت بر همه آشکار است اما پرسش هایی نیز در مورد توانایی این کشور در تاکتیک دفاعی در برابر حمله های سایبری مطرح می شوند.

ماتیو اید، تحلیلگر اطلاعاتی مستقل می گوید «این حمله نشان دهنده آسیب پذیری سراسر شبکه جهانی اینترنتی چین و یا حمله سایبری از خارج از این کشور است. اگر بتوان فعالیت همه تارنماهای اینترنتی را با حمله های ساده و متعارف ایجاد اخلال در دسترسی به همه سایت های با آدرس cn. از کار انداخت، سیستم اینترنتی چین بسیار آسیب پذیرتر از سطحی است که در گذشته تصور می شد».

به نظر می رسد که دامنه های با حوزه «cn. » به حالت عادی بازگشته اند.
XS
SM
MD
LG