لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

بلاگ نوجوان چینی و محدودیت فضای مجازی


نوشته های اینترنتی یک پسر ۱۶ ساله چینی سبب جلب توجه مقام های آن کشور شده و موجب شده که آنها تلاش تازه ای را برای اعمال محدودیت های بیشتر برای استفاده از اینترنت آغاز کنند.

این نوجوان چینی که یانگ هوئی نام دارد، روی بلاگ خود پستی در خصوص مرگ مشکوک یک شهروند چینی نوشت که توجه بسیاری از مردم را جلب کرد. این پست بیش از ۵۰۰ بار «فوروارد» شده، و متجاوز از ۵۰۰۰ مرتبه «کلیک» خورده است.

مطابق قوانین اخیر چین، نویسندگان پست های اینترنتی که بیش از ۵ هزار مخاطب را جلب کنند یا بیش از ۵۰۰ بار منتشر شوند، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

یانگ به دنبال جلب توجه نوشته های اینترنتی اش، بازداشت شده و وکیل مدافع وی می گوید شیوه برخورد ساختار قضایی چین با پرونده او، ممکن است نقطه عطفی در قوانین مربوط به فعالیت های اینترنتی در چین باشد و ممکن است با بازنگری این قوانین، تعیین کند که چنین محدودیت ها منطقی اند یا نه.

مقام های چین که شهروندان آن کشور را مشمول محدودیت استفاده از فضای مجازی کرده اند، می گویند با وضع قوانینی از این دست، می کوشند آنچه را «شایعه پردازی» در اینترنت توصیف می کنند، محدود کنند.

هفته گذشته نیز پلیس چین یک فعال دیگر اینترنتی را که در تارنمای خود علاقه وافرش را به ساعت های مچی گرانقیمت ابراز کرده بود، مورد بازجویی قرار داد. البته پی گیری محتوای این بلاگ، مسئولان قضایی را به بررسی پرونده رشوه خواری یک افسر پلیس منتهی کرد که در نهایت به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

برآوردهایی که اخیرا در خصوص استفاده مردم چین از اینترنت انجام شده، حاکی از آن است که محدودیت هایی که از سوی دولت چین اعمال می شود، سبب هراس شهروندان از پیگرد قانونی شده و منتج به محدود شدن استفاده آنها از اینترنت شده است؛ که هدف غائی دولت چین است.
XS
SM
MD
LG