لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

توقف همکاری شرکت عظیم چینی با ایران


«ZTE Corp» دومین شرکت بزرگ تولید تجهیزات مخابراتی چین کلیه مبادلات بازرگانی خود با ایران را متوقف کرده است.

رئیس شرکت «ZTE Corp» به خبرگزاری رویترز گفته است تصمیم توقف مبادلات بازرگانی با ایران پس از تحقیقات ایالات متحده در مورد فروش تجهیزاتی اخذ شد که در فهرست کالاهای تحریمی ایران قرار داشتند. این شرکت عظیم چینی هم اکنون به دلیل فروش این تجهیزات به ایران با تحقیقات جزائی ایالات متحده روبرو است.

خبرگزاری رویترز پیش از این گزارش داده بود که شرکت «ZTE Corp» به بزرگترین شرکت مخابراتی ایران دستگاه های پیشرفته و قوی کنترل و نظارتی را فروخته است، که با استفاده از آن می تواند خطوط ارتباطی تلفن و اینترنت را کنترل کند. این شرکت در ماه مارس اعلام کرد که مناسبات تجاری خود را با ایران محدود خواهد کرد.

هوو ویگویی، رئیس این شرکت در مصاحبه ای با رویترز در پکن گفته است «ما اساساً (مناسبات بازرگانی با ایران را) متوقف کرده ایم. هنوز باید برای محصولاتی که به آن ها فروخته ایم، خدمات پشتیبانی ارائه دهیم، چاره ای نداریم. ما ارتباط خود را با آن ها حفظ می کنیم تا به تکنسین هایشان کمک کنیم بتوانند تجهیزات را تعمیر کنند».

رئیس «ZTE Corp» بدون ذکر جزئیات، به ضررهای مالی لغو قراردادهای این شرکت با طرف ایرانی و نیز توقف ارسال برخی از محموله ها که به ایران فرستاده شده بودند، اشاره می کند.

«ZTE Corp» در سال ٢٠١٢ رقمی معادل ٢ میلیارد و ٨٤ میلیون یوآن (٤٦٠ میلیون دلار) متضرر شد. این اولین موردی است که این شرکت متحمل چنین خسارت مالی عظیمی شده است.

رئیس «ZTE Corp» برای اولین بار به طور علنی به تاثیر عمیق مناسبات بازرگانی این شرکت با مخابرات ایران اذعان می کند. او با اشاره به شرکت های اروپایی که تجهیزات مشابهی را به ایران می فروشند اما با چنین محدودیت های سنگینی مواجه نشده اند، شیوه رفتار با این شرکت را ناعادلانه و غیرمنصفانه می خواند.
XS
SM
MD
LG