لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

اقتصاددانان: کاهش رشد اقتصادی چین به نفع منطقه است


تصویری از یک کارخانه ابریشم در چین
تصویری از یک کارخانه ابریشم در چین
اقتصاددانان می گویند آهسته شدن روند رشد اقتصادی چین برای برخی از همسایگان آن کشور نگران کننده است.

سبب کاهش این روند دلایلی از قبیل کوشش پکن است برای افزایش ارزش واحد پول چین.

طی ۵ سال اخیر، سرمایه گذاری گسترده دولتی و عدم سختگیری نسبت به سابقه فعالیت اقتصادی و اعتبار فعالیت اقتصادی شهروندان، رشد اقتصاد چین را به میزان چشمگیری افزایش داده و شماری از کشورهای آسیایی از جمله همسایگان چین را به آن کشور وابسته کرده است.

این هفته پکن اعلام کرد که رشد اقتصادی چین طی نیمه دوم سال جاری میلادی در قیاس با سال گذشته ۷.۵ درصد افزایش نشان داده است. این در حالی است که طی چند سال اخیر میزان رشد اقتصاد چین به طور متوسط ۱۰ درصد بوده است.

دونهیونگ پارک، اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیا، معتقد است که دورانی که چین حاضر بود به هر قیمتی بر میزان رشد اقتصادی خود بیافزاید، سپری شده است. این تحولات ممکن است اثرات چشمگیری بر اقتصاد کشورهایی که متقاضیان و واردکنندگان اصلی مواد اولیه چین هستند، چون استرالیا و اندونزی، داشته باشد. آقای پارک اما می افزاید به رغم آن که کاهش رشد اقتصاد چین ممکن است پدیده ای منفی به نظر آید، در درازمدت به سود چین و به سود اقتصاد منطقه خواهد بود.
داگ کلیتون، از مدیران اجرایی شرکت سرمایه گذاری لپورد کاپیتال، می گوید کاهش رشد اقتصادی چین بر اقتصادهایی چون اقتصاد کامبوج اثر مثبت خواهد داشت و سرمایه گذاران بیشتری را جذب خواهد کرد.

تحلیلگران اقتصادی می گویند چین برای مهار اقتصاد خود و بهبود شرایط آن با چالش های عمده ای مواجه است، که از جمله آنها برداشتن گام های لازم برای ثبات اقتصادی و حاکم کردن ساختاری است که کمتر به وام دادن و سرمایه گذاری وابسته باشد.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش رشد اقتصادی چین سبب خواهد شد که کشورهایی چون تایلند از رشد بیشتر اقتصادی بهره برند.
XS
SM
MD
LG