لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

بودجه دفاعی چین ١٢ درصد افزایش می یابد


چین قصد دارد بودجه ای را که به صرف هزینه های دفاعی کشور اختصاص می دهد به ١٣٠ میلیارد دلار - معادل ١٢ درصد بودجه - افزایش دهد.

مقامات در «کنگره ملی خلق چین» در پکن اعلام کردند انتظار می رود اقتصاد کشور امسال نیز نرخ رشد ثابت ٧.٥ درصدی داشته باشد.

رهبران چین می گویند در سال ٢٠١٣ با چالش های بسیار دشواری روبرو بودند که کندی رشد اقتصاد جهانی، نوسانات موجود در صادرات و فجایع طبیعی از جمله برخی از این مشکلات بودند. نخست وزیر چین گفته است دومین اقتصاد بزرگ جهان با ریسک ها و خطرات نهفته ای روبرو است.

آقای لی گفته است «هنوز مشکلاتی وجود دارند که باعث ناخشنودی مردم هستند. سوانح جدی و صنعتی به کرات به وقوع می پیوندند. چتر امنیت اجتماعی باید تقویت شود و مشکلاتی همچون فساد مالی و اداری به کرات از هر گوشه کشور سر برمی آورند».

نخست وزیر بخشی از مشکلات را به وضعیت چین در مقام یک کشور در حال توسعه منتسب می کند اما او قبول دارد که دولت باید بیشتر تلاش می کرد.

رهبران چین سال گذشته در مورد فساد اداری و مالی بسیار سخنرانی کردند اما در اجلاس سالانه کنگره امسال بیشتر در مورد ضرورت شفافیت در اختصاص بودجه ها صحبت کردند.

آقای لی گفت «دولت ها در همه سطوح باید جزئیات بودجه و حساب های خود را برای عموم مردم منتشر کنند و بودجه هایی را که نهادها و اداره های دولتی منتشر می کنند باید شامل جزئیات همه اقلام و هزینه های آن ها باشد. هزینه های دولتی سفرهای خارجی مقامات دولت، خودروهای رسمی و هزینه هایی که دولت صرف پذیرایی از مهمان های خود می کنند باید با شفافیت در اختیار مردم قرار گیرند و برای آن ها قابل فهم باشند».

«کنگره ملی خلق چین» که یکی از مهمترین گردهمایی های سیاسی چین محسوب می شود و سالی یک بار برای گفتگو درمورد مسیر سیاست های سال آینده دولتمردان و تصویب بودجه ای برگزار می شود که هزینه های دفاعی نیز جزئی از آن هستند.

آقای لی گفت «ما سال گذشته در زمینه تقویت دفاع ملی پیشرفت بسیار خوبی داشتیم. نیروهای مسلح ارتش و نیروی مسلح پلیس از توان تازه و همه جانبه ای برخوردار هستند. امسال نیز به طور جامع ماهیت انقلابی نیروهای مسلح چین را تقویت خواهیم کرد و این نیروها را مدرنیزه و عملکرد آن ها را بهتر و توانمندتر می کنیم تا با مقتضیات زمان و توان مبارزه در عصر اطلاعات هماهنگی داشته باشند و مجهز شوند».

بودجه نظامی چین سالیان طولانی افزایش یافته اما ارقامی که به طور رسمی اعلام شده اند نشان می دهند که این بودجه هنوز یک ششم میزان بودجه ای است که پنتاگون صرف می کند.

با این وجود، رشد سریع بودجه ای که پکن به امور دفاعی و نظامی اختصاص می دهد یکی از نگرانی های عمده کشورهای منطقه بوده، به ویژه به عنوان کشوری که طی سال های اخیر در زمینه قلمروهای ارزی و دریایی اقدامات خصمانه ای اتخاذ کرده بوده است.

آقای لی گفته است چین پژوهش و توسعه تجهیزات و فن آوری سلاح های مدرن و جدید را تقویت خواهد کرد. او همچنین خاطرنشان کرده است که چین بر حقوق و منافع دریایی کشور تاکید می ورزد و در مسیر تقویت توان دریایی چین و بدل کردن کشور به یک قدرت دریایی تلاش خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG