لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

چین در رزمایش نظامی به میزبانی آمریکا شرکت می کند


گوشه ای از رزمایش حاشیه اقیانوس آرام که دور قبل در سال ۲۰۱۲ در سواحل هاوایی برگزار شد.
گوشه ای از رزمایش حاشیه اقیانوس آرام که دور قبل در سال ۲۰۱۲ در سواحل هاوایی برگزار شد.

چین در حالی تصمیم به شرکت در رزمایش نظامی آمریکا را اعلام کرده که بی اعتمادی نظامی عمیقی بر روابط دو کشور سایه انداخته است.

چین روز دوشنبه تأیید کرد که برای نخستین بار در یک رزمایش دریایی به میزبانی آمریکا شرکت می کند و چهار کشتی، از جمله یک ناوشکن به رزمایش اعزام می کند.

خبرگزاری رویترز با بیان این مطلب نوشت، موافقت چین با حضور در یک رزمایش دریایی در کنار آمریکا، در گرماگرم تنش ها با همسایگان آن کشور بر سر مالکیت آب های دریای جنوبی چین و دریایی شرقی چین، و همینطور در حالی که ایالات متحده از روند سریع رشد نیروهای نظامی و قابلیت های سایبری دولت پکن ابراز نارضایتی کرده است، اعلام شد.

تمرینات نظامی موسوم به «رزمایش حاشیه اقیانوس آرام» بزرگترین رزمایش دریایی بین المللی است. آخرین رزمایش بزرگ دریایی سال۲۰۱۲ در سواحل هاوایی برگزار شد، و ۲۲ کشور و بیش از ۴۰ کشتی و زیردریایی در آن شرکت داشتند.

شرکت در رزمایش منطقه ای منحصر به دوستان و هم پیمانان آمریکا نیست. رزمایش سال گذشته با حضور روسیه و هند برگزار شد. اما چین تا به حال در «رزمایش حاشیه اقیانوس آرام» شرکت نکرده و تنها یک بار در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) به عنوان ناظر در آن حضور یافته است. مقام های آمریکا می گویند پکن در اسفند ماه گذشته دعوت به شرکت در این رزمایش را پذیرفت.

«رزمایش حاشیه اقیانوس آرام» در نیمه ماه ژوئن – اواخر خرداد ماه – در نزدیکی جزیره آمریکایی گوام در اقیانوس آرام برگزار خواهد شد. سنگاپور و برونئی هم ناوهایی به این رزمایش اعزام می کنند.

پنتاگون اخیراً در گزارشی هزینه های نظامی سال گذشته چین را بیش از ۱۴۵ میلیارد دلار برآورد کرد. وزارت دفاع چین هفته پیش گزارش پنتاگون را سخت مورد انتقاد قرار داد و گفت در حال مدرن سازی ارتش کشور است.
XS
SM
MD
LG