لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

زمین لرزه ۸.۲ ریشتری شیلی را لرزاند


زمین لرزه ای به بزرگی ۸.۲ ریشتر سواحل شمالی شیلی در اقیانوس آرام را لرزاند. مرکز لرزه نگاری آمریکا اعلام کرد زلزله حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب ایکیکی را عصر سه شنبه به لرزه در آورد.

طبق گزارش خبرگزاری ها، ش نفر در اثر ریزش دیوار و یا حمله قلبی کشته شده اند.

مقامات شیلی می گویند امواجی به بزرگی ۲ متر به شهرهای ساحلی رسیده است. آنان به سرعت دستور دادند افراد مناطق ساحلی را ترک کنند و هشدار داده اند امواج بزرگتری ممکن است بعدا مناطق ساحلی را در نوردد.

هنوز گزارشی از خرابی های گسترده منتشر نشده است، اما اداره واکنش فوری شیلی گفت زمین لرزه باعث رانش زمین در مناطق مختلف شده که برخی از جاده ها و بزرگراه ها را مسدود کرده است.

برای کل سواحل اقیانوس آرام در مرکز قاره و آمریکای جنوبی هشدار سونامی صادر شده است.

مقامات آمریکایی می گویند خطری فوری سونامی سواحل هاوایی، آلاسکا، کالیفرنیا، اوریگان و یا ایالت واشنگتن را به خاطر زلزله در شیلی تهدید نمی کند اما آنان همچنان این موضوع را بررسی می کنند.

حدود ۳۰۰ زندانی از یک زندان زنان در ایکیکی فرار کردند و مقامات برای جلوگیری از غارت یک واحد ویژه ارتش را بسیج کرده اند.

شیلی یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان است. در سال ۲۰۱۰ زمین لرزه ای به بزرگی ۸.۸ ریشتر مرکز شیلی را لرزاند و جان بیش از ۵۰۰ نفر را گرفت و ۲۲۰ هزار خانه را ویران کرد.

منطقه ای که روز سه شنبه در شیلی لرزید، در روزهای اخیر شاهد چندین لرزش کوچکتر بود، از جمله یک زلزله ۶.۲ ریشتری که در آن منطقه رخ داد.
XS
SM
MD
LG