لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

تظاهرات ضدجنگ در شيکاگو به خشونت کشيده شد


هزاران نفر در اعتراض به همايش سالانه ناتو در شهر شيکاگو آمريکا تظاهرات کردند. جمعی از تظاهرکنندگان به سوی پلس سنگ پرتاب کردند و اين تظاهرات صلح آميز را به خشونت کشيدند.
پليس در جريان درگيری با گروهی از تظاهرکنندگان چند تن از آن ها را در نزديکی محل برگزاری همايش سالانه ناتو بازداشت کرد.
تدابير امنيتی در شهر شيگاگو پس از بازداشت چند تن به اتهام طرح توطئه تروريستی در زمان همايش ناتو، تشديد شده است.
بروز خشونت در پايان راهپيمايی اعتراضی نتيجه ای نبود که سازماندهندگان آن انتظار داشتند. آنها می گويند که حضور بيش از اندازه پليس، تحريک کننده بود.
اندی تاير*، سازماندهنده راه پيمايی که برای برگزاری اين تظاهرات در روز يکشنبه مجوز گرفته بود، می گويد: آن ها می خواهند مردم را بترسانند که در راهپيمايی شرکت نکنند و از حق آزادی بيان خود که متمم اول قانون اساسی است، استفاده نکنند.
ده ها سرباز آمريکايی که در عراق و افغانستان خدمت کرده اند، در اين راهپيمايی توجه بسياری را به خود جلب کردند. آن ها در سراسر شهر، به همراه جسی جکسون، فعال حقوق بشر، راهپيمايی کردند و در خاتمه در حرکتی نمادين مدال های افتخار جنگی خود را پس دادند.
تظاهرات اعتراضی عليه ناتو با يک تجمع وسيع از گروه های مختلف معترض آغاز شد. يکی از اين گروه ها، اعضای يک سازمان چپگرای زنان فيليپينی بودند. رهبر اين گروه گفت: پولی که ناتو در افغانستان هزينه می کند می تواند برای برنامه های اجتماعی در آمريکا صرف شود. يکی از اعضای يک گروه کانادايی نيز که در اين تظاهرات شرکت کرد می گويد، گروهشان خواهان انحلال ناتو و ايجاد همبستگی در جهان است.
ايجاد همبستگی، خواست رهبران کشورهای عضو ائتلاف ناتو نيز هست که برای تصميم گيری در مورد آينده دخالت نظامی در افغانستان و کشورهای ديگر جهان در شيکاگو تجمع کرده اند.

* Andy Thayer
XS
SM
MD
LG