لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

حمله ماموران حکومتی به نشست «انجمن سبز چیا»؛ بازداشت دستکم ۲۵ فعال محیط زیست


انجمن سبز چیا
انجمن سبز چیا

شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد نیروهای حکومتی عصر روز یکشنبه ۱۹ شهریور، به محل برگزاری جلسه سالانه «انجمن سبز چیا» در مریوان یورش برده و دستکم ۲۵ عضو این انجمن را بازداشت کرده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز از احراز هویت ٩ نفر از فعالان زیست‌محیطی بازداشت‌شده عضو انجمن «سبز چیا» مریوان خبر داد.

هه‌نگاو اعلام کرد سالار آذری، کمال کونه‌پوشی، مادح سردوش، عبدالله بلواسی، کاوه کریمیان، کاوه داستان، جمال قادری، هیوا بابایی و علی عنایت از جمله اعضای این گروه و فعالان محیط زیستی هستند که عصر یکشنبه بازداشت شده‌اند.

کاوه مدنی، مدیر اندیشکده آب سازمان ملل نیز در واکنش به بازداشت اعضای گروه زیست محیطی «انجمن سبز چیا» در مریوان ویدیویی از تلاش این گروه برای مهار آتش‌سوزیهای زاگرس را منتشر کرد .

کاوه مدنی در حساب کاربری خود در «ایکس» نوشت: «این ویدیو یادآور بخشی از خدمات این انجمن محیط زیستی مردم نهاد با سابقه‌ای ۲۵ ساله است.»

او همچنین نوشت: «۵ سال پیش، در شهریور ۱۳۹۷، شریف باجور، یکی از اعضای هیأت مدیره انجمن سبز چیا، به همراه سه نفر دیگر از فعالان این نهاد محیط زیستی شناخته شده کردستان، جانشان را فدای نجات جنگل‌های زاگرس کردند.»

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز جمعه ٣ شهریور هم گزارش داد فرزاد جاوید، فعال محیط‌ زیست و از اعضای انجمن سبز چیا در مریوان، از روز دوشنبه ٢٣ مرداد از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده و هنوز اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

«انجمن سبز چیا» که با مجوز ثبت شده در فرمانداری شهرستان مریوان فعالیت می‌کند در زمینه‌های «حفاظت از محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع، فرهنگ‌سازی جامعه و مشارکت مردمی» فعالیت دارد و اعضای آن در خاموش کردن‌ آتش‌سوزی‌های ماه‌های اخیر در جنگل‌های زاگرس نقش مهمی داشتند. ‌

XS
SM
MD
LG