لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۷

نام زلنسکی و چنی در میان برندگان جایزه شجاعت جان اف. کندی


لیز چنی نماینده وایومینگ در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
لیز چنی نماینده وایومینگ در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، و لیز چنی، نماینده وایومینگ در مجلس نمایندگان ایالات متحده، از جمله برندگان جایزه شجاعت بنیاد کتابخانه جان اف. کندی در سال ٢٠٢٢ معرفی شدند.

بر اساس بیانیه این بنیاد، آقای زلنسکی به دلیل نشان دادن استقامت، شجاعت، و قدرت در برابر تهاجم روسیه به کشورش از اواخر فوریه سال جاری یکی از پنج برنده این جایزه است.

همچنین لیز چنی به دلیل استقامت و شجاعت در برابر تهدیدهای بی‌شمار همکارانش و دیگران پس از موضعش در محکوم کردن ادعاهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مبنی بر «به سرقت رفتن انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٢٠» و اخراج لیز چنی از پست رهبری در کنفرانس جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، به عنوان یکی دیگر از برندگان این جایزه معرفی شده است. او یکی از ١٠ نماینده جمهوری‌خواهی است که به استیضاح دونالد ترامپ از ریاست جمهوری نیز رای مثبت داده بود.

لیز چنی با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز خوشحالی از کسب این جایزه، عنوان کرده است که ولودیمیر زلنسکی به نسل جدیدی از آمریکاییان می‌آموزد چگونه در برابر استبداد و خودکامگی «شجاعت مطلق و سازش‌ناپذیر» از خود نشان دهند.

جایزه شجاعت بنیاد کتابخانه جان اف. کندی از سال ١٩٨٩ به افرادی اعطا می‌شود که بدون توجه به تبعات شخصی یا حرفه‌ای، تصمیمات شجاعانه و مبتنی بر وجدان می‌گیرند.

از برندگان صاحب‌نام این جایزه در سال‌های پیش می‌توان به باراک اوباما، نانسی پلوسی، و جان مک‌کین اشاره کرد.

قرار است مراسم اهدای جوایز در ٢٢ مه در کتابخانه ریاست جمهوری جان اف. کندی واقع در شهر بوستون ایالت ماساچوست برگزار شود.

XS
SM
MD
LG