لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

قطع ارتباط با کاوشگر «چانداریان-۳»؛ تردیدها درباره سالم ماندن در برابر دمای سرد شب ماه


سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرد با وجود گذشت چندین روز از قطع ارتباط کاوشگر «چانداریان-۳» با مرکز زمینی، تلاشها برای برقراری مجدد ارتباط با این ماه‌نورد هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

کاوشگر ماه‌نورد «چانداریان-۳»، که به همت سازمان تحقیقات فضایی هند، اول شهریور امسال با فرودگر «ویکرام» بر روی سطح ماه فرود آمد آزمایش‌های علمی خود را با موفقیت انجام داد و اطلاعات مفیدی از قطب جنوب کره ماه به زمین ارسال کرد.

سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام کرد این دو فضاپیما به حالت خواب رفتند تا بتوانند دمای سرد شب ماه را که به ۲۳۸ درجه سانتیگراد زیر صفر می‌رسد و اجزای الکترونیکی را از بین می‌برد، تحمل کنند اما با آنکه از چهار روز قبل دوباره زیر نور خورشید قرار گرفته‌اند تا از پنل‌های خورشیدی خود برای شارژ باتری‌ها و راه‌اندازی مجدد استفاده کنند، هیچ نشانی از زنده بودن به مرکز زمینی ارسال نکرده‌اند.

کارشناسان این سازمان معتقدند عدم ارسال سیگنال مجدد از این دو فضاپیما، شک و تردید در مورد سالم ماندن آنها در برابر دمای سرد شب ماه را افزایش داده است.

دیوید کالن، دانشمند دانشگاه کرانفیلد بریتانیا، می‌گوید «اگر ویکرام و چانداریان بیدار نشوند نباید شکست تلقی شود. او می‌گوید که طراحی سفینه برای زنده ماندن در نوسانات دمایی گسترده بین شب و روز قمری، چالش برانگیز است.»

ماه‌نورد «چانداریان-۳» روز چهارشنبه اول شهریور، بر روی این منطقه ناشناخته از ماه فرود آمد و هندوستان را به نخستین کشوری تبدیل کرد که تنها چند روز پس از شکست روسیه در ماموریتی مشابه، به این موفقیت دست یافت.

تلاش هندوستان برای فرود فضاپیمای خود در این منطقه در سال ۲۰۱۹ میلادی شکست خورد ولی این بار همه چیز به خوبی پیش رفت و باعث جشن و شادی گسترده‌‌ای در پرجمعیت‌ترین کشور جهان شد. رسانه‌های هندوستان از این فرود تاریخی، به‌عنوان «بزرگترین شاهکار علمی» این کشور یاد می‌کنند.

رئیس سازمان فضایی هندوستان یکماه قبل به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته بود که این ماه‌نورد با چالش‌های زیادی در سطح ماه مواجه خواهد شد؛ از جمله گرد و غبار و دمای این کره که می‌تواند روی قطعات متحرک آن تأثیر بگذارد و یاتاقان‌های سیستم، و حتی موتورها را از کار بیاندازد.

مأموریت «چانداریان-۳» حدود ۷۵ میلیون دلار برای هندوستان هزینه داشته است. این کشور در تجربه قبلی، فضاپیما را با موفقیت به مدار ماه فرستاد ولی فرودگر سقوط کرد و نابود شد.
قطب جنوبی کره ماه به دلیل یخ آب یا آب یخ زده‌اش که می‌تواند منبع سوخت، اکسیژن و آب آشامیدنی برای ماموریت های آینده باشد، مورد توجه دانشمندان قرار دارد، اما فرود در این منطقه با توجه به سطح ناهموارش بسیار دشوار است.

XS
SM
MD
LG