لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

مدیرعامل شرکت نفت توتال در سانحه در فرودگاه مسکو درگذشت


بقایای جت فالکن داسو متعلق به کریستف دومارژری، مدیرعامل شرکت نفت فرانسوی توتال – فرودگاه ونوکووا، مسکو، ۲۹ مهر ۱۳۹۳
بقایای جت فالکن داسو متعلق به کریستف دومارژری، مدیرعامل شرکت نفت فرانسوی توتال – فرودگاه ونوکووا، مسکو، ۲۹ مهر ۱۳۹۳

کریستف دومارژری، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت نفت فرانسوی توتال، دوشنبه شب در اثر سانحه در مسکو درگذشت. وی هنگام مرگ ۶۳ سال داشت.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد هنگامی که هواپیمای اختصاصی آقای دومارژری در یکی از فرودگاه‌های اطراف مسکو می‌خواست از زمین بلند شود، با یک ماشین برف‌روبی روی باند برخوردکرد – تصادفی که منجر به مرگ آقای دومارژری شد.

‌شرکت توتال اوایل صبح سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای درگذشت مدیرعامل شرکت را تأیید کرد:

«گروه توتال با تأسف عمیق اعلام می‌دارد که کریستف دومارژری، مدیرعامل این شرکت شب گذشته اندکی پس از ساعت ده شب به وقت پاریس در یک سانحه در فرودگاه ونوکووای مسکو درگذشت. علت درگذشت وی تصادم هواپیمای شخصی‌اش با یک ماشین برف‌روبی روی باند فرودگاه بود.»

بازرسان روس گفته‌اند راننده ماشین برف‌روب در حال مستی پشت فرمان نشسته بود. نظریه مقدماتی واحد تحقیق و رسیدگی روسیه این بود که «اشتباه خلبان و مستی راننده ماشین برف‌روب» عامل تصادف منجر به مرگ آقای دومارژری بوده است.

آقای دومارژری چند ساعت قبل از سانحه، در دیدار با دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه در خانه ییلاقی آقای مدودف در حومه مسکو، راجع به سرمایه‌گذاری خارجی با وی گفتگو کرده بود.

فرودگاه ونوکووا در بیانیه جداگانه‌ای گفته جت فالکن تجاری داسو متعلق به آقای دومارژری هنگامی که با یک مسافر و سه خدمه برای بلندشدن از زمین و عزیمت به پاریس آماده می‌شد، تصادف کرد:

«در ساعت ۱۱:۵۷ شامگاه دوشنبه، تصادمی با ماشین برف‌روب فرودگاه روی داد، که در نتیجه، همه سرنشینان جت بجاری کشته شدند.»

در بیانیه فرودگاه آمده در زمان تصادم، وضوح دید تا ۳۵۰ متری بود. همچنین گفته شده تیم امداد «بی‌درنگ حریقی را که بر اثر تصادف پیش آمده بود، مهار کرد.»

خبرگزاری تاس هم مرگ چهار نفر در سانحه شب گذشته را تأیید کرده است.

فرودگاه موقتاً تعطیل شد تا تحقیقات صورت گیرد؛ و در ساعت ۱:۳۰ بامداد کار خود را از سر گرفت.

آقای دومارژری چهل سال – یعنی تمام عمر کاری اش – را در شرکت توتال صرف کرده، و از سال ۱۳۸۶ مدیرعامل اجرایی آن شرکت بود. او این شرکت را در دوران‌های سخت هدایت کرده بود. بسیار خوشرو و شوخ‌طبع بود و دوستان و همکارانش به شوخی او را «سبیل بزرگه» خطاب می‌کردند.

پدرش دیپلمات و مادرش فرزند بنیاگذار شرکت شراب‌سازی معروف فرانسوی تاتینجر بود.

توتال سومین شرکت بزرگ نفتی اروپا، چهارمین شرکت بزرگ نفتی جهان و سیزدهمین شرکت بزرگ جهان است.

XS
SM
MD
LG