لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

فرمانده «سنتکام» برای «ارزیابی شرایط» پایگاه‌های آمریکا به عراق و سوریه رفت


ژنرال مایکل اریک کوریلا، رئیس سنتکام
ژنرال مایکل اریک کوریلا، رئیس سنتکام

در پی افزایش حملات به نیروهای نظامی آمریکا پس از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در سفری دو روزه به عراق و سوریه از پایگاه‌های آمریکا در این دو کشور بازدید کرد.

بر پایه بیانیه مطبوعاتی سنتکام، در روز جمعه ۲۴ آذر، ژنرال مایکل اریک کوریلا در دیدار با مقام‌های ارشد عراقی از جمله محمد شیاع السودانی، نخست وزیر، و ژنرال عبدالامیر یارالله، رئیس ستاد کل ارتش عراق، درباره نگرانی های کنونی در چارچوب امنیت محلی و منطقه‌ای گفتگو کرد.

بنا بر این بیانیه، رئیس سنتکام در سفر منطقه‌ای خود، در روزهای ۲۲ و ۲۳ آذر، به ارزیابی شرایط عملیاتی و امنیتی در پایگاه‌های آمریکا واقع در عراق و سوریه پرداخت و درباره چگونگی پیشرفت در عملیات شکست داعش و اقدامات حفاظتی از نیروهای آمریکا در سوریه نیز گفتگو کرده است.

به گفته یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نامش منتشر نشده، گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت حکومت ایران از ۲۵ مهر ماه به این سو، ۹۴ بار با پهپاد و موشک‌ به مواضع ایالات متحده در عراق و سوریه حمله کرده‌اند.

جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر و برخلاف شواهد، نظرات کارشناسان، و مقامات کشورهای دیگر، مدعی شده‌ است که در خاورمیانه گروه نیابتی ندارد.

در ماه‌های گذشته و همزمان با تشدید تهدیدها علیه نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه، ارتش آمریکا از افزایش سازوکار نظارتی در منطقه خبر داده است.

ژنرال کوریلا پیشتر با اشاره به افزایش تعداد حملات و تلاش‌ها برای حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا، «بازنگری مستمر اقدامات حفاظتی» مربوط به نیروهای آمریکایی را «امری حیاتی» خوانده بود.

به گفته رئیس سنتکام، اقدامات انجام‌شده برای افزایش حفاظت نیروهای آمریکایی و همچنین گسترش استقرار تجهیزات نظامی این کشور در منطقه ، «از تلفات جدی‌تر » نیروهای آمریکا در صحنه جلوگیری کرده است.

مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله لوید آستن، وزیر دفاع، در مورد تشدید خطر حملات به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و امکان تمایل حکومت ایران به گسترش جنگ اسرائیل و حماس هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG