لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

سنتکام از عملیات مشترک کمک‌رسانی ایالات متحده و اردن در شمال غزه خبر داد


ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش آمریکا روز سه‌شنبه با همراهی نیروی هوایی سلطنتی اردن، یک عملیات انسان‌دوستانه و هماهنگ در شمال غزه انجام داده‌ است.

بنا بر این اطلاعیه، این عملیات در تاریخ ۷ مه ۲۰۲۴، ساعت ۱:۱۵ بعد از ظهر به وقت غزه، با هدف ارائه کمک‌های اساسی به ساکنان بحران‌زده در غزه صورت گرفت.

در این عملیات، نیروی هوایی سلطنتی اردن و هواپیماهای سی ۱۳۰ نیروی هوایی ایالات متحده، مشارکت کردند.

هواپیماهای سی ۱۳۰ ایالات متحده بیش از ۲۵٬۰۰۰ بسته غذایی آماده برای مصرف را رها کردند، همچنین بیش از ۱۳٬۰۰۰ واحد معادل غذایی اردنی نیز تحویل داده شد.

این عملیات بخشی از تلاش‌های پیوسته وزارت دفاع ایالات متحده و دولت‌های همکار برای کاهش رنج ساکنان غزه است.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

در جریان مذاکراتی که با میانجی‌گری ایالات متحده، قطر، و مصر انجام شد بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده آزاد شدند. هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در اسارت حماس در غزه هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر (۷ اکتبر) چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان، چنین حمله‌ای را تکرار خواهند کرد.

اسرائیل بارها حماس را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG