لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

کاخ سفید: نتانیاهو در گفت‌وگو با بایدن موافقت کرد گذرگاه «کرم شالوم» برای عبور کمک‌های بشردوستانه باز باشد


جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا - آرشیو
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا - آرشیو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح دوشنبه به وقت واشنگتن گفتگو کردند.

کاخ سفید اعلام کرد نتانیاهو در گفت‌وگو با بایدن موافقت کرد که گذرگاه کرم شالوم بین اسرائیل و غزه برای عبور کمک‌های بشردوستانه باز باشد.

اسرائيل این گذرگاه را به تازگی پس از یک حمله حماس به آن که طبق گزارش‌ها منجر به زخمی شدن چند اسرائيل شد بسته بود.

تماس بایدن پس از آن است که ارتش اسرائیل روز دوشنبه به مردم بخش‌های شرقی رفح در جنوب غزه هشدار داد که باید به منطقه‌ای که ارتش اسرائيل آن را «یک منطقه بشردوستانه گسترش‌یافته» می‌نامد و اکنون خان یونس را نیز شامل می‌شود، بروند.

ارتش اسرائيل گفته است حمله قدرتمندی را به رفح برنامه ریزی کرده است.

رویترز ساعاتی پس از هشدار اسرائيل، به نقل از ساکنان جنوب غزه از حمله هوایی اسرائيل به رفح خبر داد.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا که نامش منتشر نشده است گفت که بایدن نگرانی‌های ایالات متحده را در مورد تهاجم به رفح - شهری که بیش از یک میلیون غیرنظامی از سایر بخش‌های غزه در آن پناه گرفته‌اند - تکرار کرد و گفت که رئیس جمهوری آمریکا معتقد است یک آتش‌بس با حماس بهترین راه برای محافظت از جان گروگان‌های اسرائیلی است که در غزه نگه داشته شده‌اند.

جنگ جاری در غزه که حدود ۷ ماه طول کشیده است با حمله حماس در ۷ اکتبر به اسرائیل آغاز شد.

تماس بایدن با نتیاهو چند ساعت قبل از اینکه رئیس جمهوری آمریکا میزبان ملک عبدالله دوم پادشاه اردن برای یک نشست خصوصی ناهار در روز دوشنبه در کاخ سفید باشد، انجام شد.

یک دیپلمات اردنی به رویترز گفت که دیدار روز دوشنبه بایدن و ملک عبدالله یک دیدار رسمی دوجانبه نیست بلکه یک دیدار خصوصی غیررسمی است.

اسرائيل می‌گوید حمله به رفح برای نابودی حماس لازم است.

نهاد امدادرسانی سازمان ملل متحد به فلسطینی ها، اونروا، روز دوشنبه در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که عملیات اسرائیل در رفح «مصائب و مرگ و میر بیشتر غیرنظامیان» و پیامدهای «ویرانگری» را به بیش از یک میلیون نفر که در آنجا پناه گرفته‌اند تحمیل می‌کند.

XS
SM
MD
LG