لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

بازداشت ۲ مظنون به تروریسم در کانادا


همزمان با جشن های روز ملی کانادا در روز اول ژوییه، دو مظنون به توطئه برای حمله تروریستی به مجلس استانی ایالت بریتیش کلمبیا بازداشت شدند. پلیس دولت فدرال کانادا اعلام کرده است این مظنونان از القاعده الهام گرفته اند.

رسانه های کانادا گزارش داده اند دو مظنون متولد کانادا هستند و در حالی که از القاعده الهام گرفته اند، از فن آوری های مشابه بمب گذاری های ماراتن بوستون استفاده کرده بودند و قصد داشتند تا روز اول ژوییه و همزمان با جشن های روز ملی کانادا در مجلس نمایندگان استان بریتیش کلمبیا عملیات تروریستی انجام دهند.

این دو کانادایی که هویت آن ها مشخص شده است، با همکاری گسترده تیم های امنیت ملی پلیس فدرال و استانی و نیروهای خدمات مرزی از فوریه گذشته تاکنون زیرنظر مقامات اطلاعات و امنیتی قرار داشتند و روز دوشنبه بازداشت شدند.

رسانه های کانادا گزارش داده اند جان استوارت نوتال، اهل شهر ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا و آماندا مری کورودی، متولد شهر سنت کاترین در استان انتاریو است.

این دو مظنون با اتهاماتی همچون فعالیت های تروریستی، در اختیار داشتن مواد منفجره و دستگاه های انفجاری و ساخت آن ها و توطئه روبرو هستند.

در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه نیروهای امنیتی دولت فدرال و استانی کانادا تصاویر سه زودپز به خبرنگاران نشان داده شد که از مظنونان توقیف شده بودند.

مقامات پلیس در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند شیوه هایی که مظنونان کانادایی به حمله تروریستی در ساخت بمب های دست ساز از آن ها استفاده کرده بودند شبیه شیوه هایی است که شبه نظامیان ستیزه جوی اسلام گرا به ویژه جنگجویان القاعده در عراق و افغانستان از آن ها استفاده می کنند و ظاهراً متهمان بمب گذاری های ماراتن بوستون نیز از همین شیوه ها استفاده کرده بودند.

پلیس کانادا اعلام کرده است شواهدی در دست نیست که این مظنونان با همکاری و یا تماس با گروه های تروریستی خارج از کشور قصد انجام این عملیات خرابکارانه را داشته اند.

اوایل سال جاری میلادی نیز نیروهای امنیتی کانادا از یک توطئه عملیات تروریستی برای بمب گذاری و انفجار خط راه آهن بین تورنتو و نیویورک پرده برداشتند اما در آن زمان اعلام کردند که مظنونان از سوی القاعده در ایران مورد حمایت قرار گرفته بود.

تام مورینو، وکیل نوتال یکی از مظنونان توطئه انفجار در پارلمان بریتیش کلمبیا گفته است او چندین سال پیش به اسلام گرویده بوده و چندین پرونده موارد تخلف و اقدامات خشونت آمیز در اداره پلیس استانی دارد. برخی او را مردی خلافکار و خشن و برخی دیگر او را بدهکار و مقروض و سارق خوانده اند.

برخی از آشنایان خانم کورودی که گمان می رود ٣٠ ساله باشد، دیگر مظنون این پرونده نیز به پلیس گفته است وی زن بسیار آرامی بوده و به نظر می رسد سه سال پیش به دین اسلام روی آورده بوده است. گمان می رود او دختری است که یک دندانپزشک اهل استان انتاریو حضانت او را به عهده گرفته بوده اما او ده سال پیش به غرب کانادا کوچ کرده بوده و تماسی با پدرخوانده، مادر و خواهر خود نداشته است.

پلیس فدرال کانادا تاکید کرده است توطئه بمب گذاری در شهر ویکتوریا در بریتیش کلمبیا به طور کامل بدون همکاری و ارتباط با گروه ها و یا افراد دیگری برنامه ریزی شده بوده است و مظنونان به صورت شخصی و انفرادی تولید این بمب ها و دستگاه های انفجاری را یاد گرفته اند.

مقامات امنیتی کانادا این دو مظنون را «تروریست هایی خوانده اند که به صورت فردی و شخصی به رفتارهای افراطی روی آورده بودند تا همزمان با روز ملی کانادا بیشترین تاثیر را بر شهروندان کانادا وارد کنند».

پلیس کانادا تاکید کرده است تحقیقات آن ها با سرنخی آغاز شد که مقامات اداره «خدمات امنیت و اطلاعات کانادا» در اختیار آنها قرار داده بوده است.

کریستی کلارک، نخست وزیر اول استان بریتیش کلمبیا در اظهارنظری در مورد بازداشت مظنونان حمله تروریستی به پارلمان این استان گفت «افرادی که به ترور متوسل می شوند، موفق نخواهند شد. این افراد مظنون قصد داشتند روز ملی کانادا به نهاد قانونگذاری، نماد جامعه دموکراتیک و سمبل ارزش های ما حمله کنند».
XS
SM
MD
LG