لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

ایران ارتباط با حمله به ترن در کانادا را رد کرد


صالحی وزیر امور خارجه ایران
صالحی وزیر امور خارجه ایران
ایران هرگونه ارتباطی با توطئه خارج کردن یک ترن مسافری از خط در کانادا را رد کرده است.

مقامات امنیتی کانادا دو مرد را متهم کرده اند که قصد داشتند با کمک عناصر القاعده در ایران به ترنی در منطقه تورنتو حمله کنند، هرچند کسی ادعا نکرده است که تهران از چنین حملاتی حمایت می کرد.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادعای اتباط ایران با این توطئه را «مسخره و ساختگی» نامید.

ایران و کانادا از سال ۲۰۱۲ مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

قرار است امروز – سه شنبه- دادگاه به صدور قرار وثیقه برای رائد جاسر، ۳۵ ساله ساکن تورنتو، و شهاب الصغیر، ۳۰ ساله ساکن مونترال، رسیدگی کند.

هرچند تحقیقگران می گویند این دو مرد «توانایی و قصد» انجام حمله را داشتند، اما تهدیدی فوری برای مردم، کارکنان، مسافران یا تاسیسات راه آهن نبودند.

پلیس کانادا گفت توانسته است این دو مرد را با کمک مقامات آمریکایی دستگیر کند. این توطئه به بمب گذاری هفته گذشته در بوستون ارتباط ندارد.

این دو مرد شهروند کانادا نیستند، اما چندین سال درآنجا اقامت داشته اند. یک سخنگوی موسسه ملی پژوهش های علمی در مونترال می گوید الصغیر از سال ۲۰۱۰ در مقطع دکترا در فناوری بنیادی سرگرم تحصیل بوده است.

مقامات ملیت دو مظنون را فاش نساخته اند، اما گزارش های خبری حاکی است الصغیر تونسی و جاسر اهل امارات متحده عربی هستند.

دولت ایران، به ویژه درپی جملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، فعالان مظنون القاعده را که در داخل مرزهای کشور زندگی می کنند دربازداشت خانگی نگاه داشته است. اما کارشناسان تروریسم می گویند گماشتگان القاعده اغلب از طریق ایران سفر می کنند وبه اعصای گروه و وابستگان آن در کشورهای دیگر، مانند پاکستان ، پول می رسانند.
XS
SM
MD
LG