لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

بازداشت دو مظنون حمله تروريستی در کانادا


مقامات کانادا می گویند که دو شهروند آن کشور به اتهام توطئه برای طراحی یک حمله تروریستی با حمايت القاعده به قطار مسافری، بازداشت شده اند.

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا روز دوشنبه اعلام کرد که با کمک مقامات آمریکایی قادر به دستگيری شهاب الصغير و رائد جاسر از مناطق مونترال و تورنتو شده است.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد، در حالی که آنها باور دارند که مظنونان «زمينه و قصد» انجام حمله را داشتند، هیچ تهدید قریب الوقوعی به عموم مردم، کارکنان قطار، مسافران و یا زیرساخت های راه آهن وجود نداشت.

محققان همچنین گفتند که طرح های دو مظنون بر قطارهای مسافری در تورنتو متمرکز بوده و آنها ارتباطی با بمب گذاری هفته گذشته در مسابقه دوی ماراتن بوستون در آمريکا ندارند.

این دو مرد که در کانادا به طرح ریزی یک حمله تروریستی متهم شده اند، در دادگاه های جداگانه حضور یافتند.
مقامات می گویند رائد جاسر ۳۵ ساله و شهاب الصغیر ۳۰ ساله، قصد داشتند با کمک عناصر القاعده درایران به ترنی در منطقه تورنتو حمله کنند.
جاسر در دادگاه حاضر شد و هرگونه درگیری درتوطئه را تکذیب کرد. او قرار است بعدا برای رسیدگی به درخواست صدور وثیقه باز گردد.

الصغیر، دانشجوی تونسی، در دادگاهی در تورنتو حضور یافت، او در بازداشت نگاهداشته شد، و انتظار می رود برای حضور در دادگاه به تورنتو بازگردانده شود.
جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

مقامات کانادا می گویند علامتی وجود ندارد که نشان دهد تهران از حملات طرح شده حمایت می کرد.

علی اکیرصالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه شنبه ادعای ارتباط ایران با توطئه را «مسخره و ساختگی» نامید.
ایران وکانادا ازسال 2012 مناسبات دیپلماتیک نداشته اند.

دولت ایران، به ویژه درپی جملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، فعالان مظنون القاعده را که در داخل مرزهای کشور زندگی می کنند در بازداشت خانگی نگاه داشته است. اما کارشناسان تروریسم می گویند گماشتگان القاعده اغلب از طریق ایران سفر می کنند و به اعصای گروه و وابستگان آن در کشورهای دیگر، مانند پاکستان، پول می رسانند.
XS
SM
MD
LG