لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

وزیر خارجه کانادا: قطع مناسبات با ایران هیچ نتیجه مثبتی نداشت


استفان دیون، وزیر خارجه کانادا
استفان دیون، وزیر خارجه کانادا

وزیر خارجه کانادا قطع مناسبات دیپلماتیک کشورش با ایران در سال ۲۰۱۲ را عملی نادرست که هیچ "نتیجه مثبتی" نداشت توصیف کرده و علاقه خود را به تجدید روابط با جمهوری اسلامی ایران ابراز داشته است.

دولت استفان هارپر نخست وزیر سابق کانادا در سپتامبر ۲۰۱۲ مناسبات دیپلماتیک با تهران را قطع کرد و از جمله به آنچه آن را ادامه تهدید های ایران علیه اسرائیل نامید استناد کرد.

استفان دیون روز سه شنبه در سخنانی در یک نشست بین المللی در اوتاوا، گفت "قطع مناسبات با ایران هیچ پیامد مثبتی برای هیچکس نداشت، نه برای کانادایی ها، نه برای مردم ایران، نه برای اسرائیل، و نه برای امنیت جهانی."

دیون گفت کانادا باید به ایران باز گردد و "نقش مفیدی در آن منطقه بازی کند."

در مورد توافق هسته ای بین ایران و گروه کشورهای پنج بعلاوه یک،او گفت توافق برنامه اتمی ایران را مهار کرده است و ادامه بارزسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی و تایید پاس بندی ایران را مسلم ساخت.

در پی اجرای توافق، تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شد و ایران فعالیت های اتمی خود را محدود کرد. اما کانادا تحریم ها را ادامه داد.

استفان دیون گفت کانادا باید از کوشش های متحدانش حمایت می کرد و افزود "تحریم های یک جانبه به تنهایی کارگر نخواهد بود، و پیامدهایی منفی برای بسیاری از خانواده ها و بازرگانان کانادایی خواهد داشت."

او ابزار امیدواری کرد که سفارت کانادا در تهران بازگشایی شود.

XS
SM
MD
LG