لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

اعتراض‌ها به تبرئه مجری ایرانی‌تبار شبکه کانادایی از اتهام آزار جنسی


ژیان قمیشی در کنار وکیلش ماری هنین(سمت راست)
ژیان قمیشی در کنار وکیلش ماری هنین(سمت راست)

تبرئه ژیان قمیشی، مجری مشهور و ایرانی‌تبار شبکه سی‌بی‌سی کانادا باعث اعتراض طیف‌هایی از فعالان حقوق زنان شده است.

سه زن به اتهام آزار جنسی از آقای قمیشی به دادگاه شکایت کرده بودند، اما این مجری سابقا پرطرفدار، ضمن رد اتهامات عنوان کرد که با رضایت طرفین مقابل، با چند زن رابطه جنسی خشن و آزار دهنده داشته است.

سرانجام پس از چند ماه جنجال رسانه‌ای، دادگاهی در کانادا حکم به تبرئه ژیان قمیشی داد و اعلام کرد که با توجه به اظهارات متناقض شاکیان، امکان اثبات آزار جنسی وجود ندارد.

جمعی از فعالان مدنی و حقوق زنان با تجمع در مقابل دادگاه به شدت به این حکم اعتراض کرده و می‌گفتند سیستم قضایی باید اعتماد و اطمینان بیشتری به قربانیان تجاوز و خشونت جنسی داشته باشد.

این کنشگران نگرانند چنین احکامی باعث دلسردی سایر قربانیان از شکایت و پیگری قضایی شود.

زن بودن وکیل آقای قمیشی در این دادگاه نیز مورد توجه رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

این مجری تلویزیونی که اجرای یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین برنامه‌های کانادا را برعهده داشت، از سوی چند زن دیگر نیز متهم به آزار جنسی شده، اما به جز این سه زن و یک نفر دیگر که در پرونده جداگانه‌ای از او شکایت کرده، سایرین حاضر به اعلام اسم خود و یا شکایت رسمی نشده‌اند.

یکی از سه زن شاکی، لوسی دوکوتره بازیگر کانادایی است که در مصاحبه با رسانه‌ها به بیان جزییات آزار جنسی در رابطه با ژیان قمیشی پرداخته است. در این فیلم او را در حال سخنرانی در جمع معترضان به حکم دادگاه می‌بینید:

XS
SM
MD
LG