لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

ایالت کالیفرنیا از هوش مصنوعی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های جنگلی استفاده می‌کند


آرشیو

ایالت کالیفرنیا در ابتکاری جدید، از هوش مصنوعی برای مقابله با آتش‌سوزی‌های جنگلی استفاده می‌کند؛ آتش‌سوزی‌هایی که هر سال موجب خسارات فراوانی در این ایالت می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آتش‌نشان‌ها از هوش مصنوعی برای کمک به شناسایی سریع آتش‌سوزی‌ استفاده خواهند کرد تا پیش از گسترش به مناطق اطراف، قادر به مهار آن باشند.

این اقدام با استفاده از بیش از یک هزار دوربین انجام می‌شود که در مناطق جنگلی مختلف ایالت کالیفرنیا نصب شده‌اند. این تصاویر به یک دستگاه مرکزی وصل هستند که توسط برنامه هوش مصنوعی کنترل می‌شود، و در صورت مشاهده حریق، به سرعت به مقامات و سازمان‌های مسئول هشدار می‌دهد.

به نوشته رویترز، یکی از این دوربین‌ها در ماه گذشته و در ساعت سه بامداد به وقت محلی، آتش‌سوزی را در جنگل ملی دورافتاده «کلیولند» در ۸۰ کیلومتری شرق سن‌دیگو‌ شناسایی کرد و وقوع آن را اطلاع داد.

این آتش‌سوزی به دلیل مکان و زمان، می‌توانست به سرعت گسترش یابد و به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود، اما برنامه هوش مصنوعی بلافاصله به مقامات محلی هشدار داد. نزدیک به ۶۰ آتش‌نشان با تجهیزات کامل به محل اعزام شدند و این حریق را در کمتر از ۴۵ دقیقه مهار کردند.

این پلتفرم توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیگو با استفاده از هوش مصنوعی «دیجیتال‌پت»، یک شرکت مستقر در چیکو، در کالیفرنیا توسعه یافته است. به این ترتیب، ۱۰۳۸ دوربین توسط سازمان‌های دولتی مختلف و نیروگاه‌های برق در سراسر این ایالت نصب شده است که دارای قابلیت چرخشی ۳۶۰ هستند و از راه دور کنترل می‌شوند.

این برنامه هوش مصنوعی حدود یک ماه پیش راه‌اندازی شد و تاکنون چند آتش‌سوزی کوچک را شناسایی کرده است، ولی به عقیده کارشناسان هنوز به زمان بیشتری برای تعیین میزان کارایی آن‌ نیاز است.

طراحان امیدوارند که این برنامه، الگویی برای سایر ایالت‌ها و حتی کشورهای دیگر جهان باشد تا بتوانند از بروز آتش‌سوزی‌های بزرگ جلوگیری کنند. این طرح در شرایطی در ایالت کالیفرنیا اجرایی شده که اخیرا آتش‌سوزی‌های جنگلی غیرمعمول در ایالت هاوایی، و همچنین کانادا و چند کشور حوزه دریای مدیترانه موجب تلفات و خسارات زیادی شده است.

آتش‌سوزی‌ در جزیره مائویی هاوایی
آتش‌سوزی‌ در جزیره مائویی هاوایی

یکی از موارد ضروری در این برنامه، جمع‌آوری داده‌ها، تکمیل اطلاعات، و آموزش سیستم است. طراحان باید به صورت دائمی، با مرور تصاویر دریافتی، قابلیت‌های هوش مصنوعی را افزایش دهند زیرا عوامل دیگری مانند ابر، مه، گرد و غبار، یا حتی دود اگزوز یک کامیون ممکن است به ارسال پیام هشدار منجر شود.

رویترز نوشت: برنامه کنونی نیز به تدریج تکمیل شده است و کارشناسان قابلیت‌های هوش مصنوعی را با توجه به تصاویر دریافتی از جمله شرایط آب ‌و هوایی، نوع خاک، یا پوشش گیاهی منطقه افزایش داده‌اند. در عین حال، هواپیماها و پهپادها نیز در حال جمع آوری‌ داده‌های مادون قرمز و سایر امواجی هستند که فراتر از توانایی‌های بینایی انسان است و این اطلاعات وارد سیستم می‌شود.

این برنامه، توانایی‌هایی دیگری نیز دارد و برای مثال، می‌تواند میزان آب رودخانه‌ها و بارش باران و برف را نیز محاسبه کند و یا به بررسی کیفیت هوا یا خاک بپردازد.

این داده‌ها که در دسترس هر شرکت خصوصی یا محقق دانشگاهی است، در نهایت می‌تواند برای مدل‌سازی رفتار آتش‌سوزی و بهبود برنامه‌های پیش‌بینی‌نشده هوش مصنوعی برای مطالعه محیطی استفاده شود.

XS
SM
MD
LG