لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

خشکسالی کالیفرنیا ممکن است ده سال به طول انجامد


رئیس جمهوری آمریکا در دیدار از منطقه لس بنیوس در شمال کالیفرنیا که دچار بی آبی و خشکسالی شده است - ۱۴ فوریه ۲۰۱۴
رئیس جمهوری آمریکا در دیدار از منطقه لس بنیوس در شمال کالیفرنیا که دچار بی آبی و خشکسالی شده است - ۱۴ فوریه ۲۰۱۴

خشکسالی جدی در کالیفرنیا ممکن است باعث شود قیمت مواد خوراکی در سراسر آمریکا افزایش پیدا کند.

خشکسالی در کالیفرنیا ممکن است به افزایش قیمت مواد خوراکی بیانجامد
سال گذشته کم آب ترین سال در تاریخ کالیفرنیا بود، و امسال هم احتمالاً وضع به همان منوال خواهد بود. بعضی از مخزن های آب ته کشیده؛ و برف انباشت شده در کوهستان سییرا – که وقت بهار آب می شود و رودخانه ها را پر می کند، به حد خطرناکی پایین آمده و تنها یک چهارم حد معمول است.

کشاورزان هشدار می دهند که ممکن است خشکسالی و توفان گرد و غبار دیگری، همچون توفانی که زمین های زیرکشت آمریکا را در سال های دهه ۱۹۳۰ فروپوشاند، دربگیرد.

کالیفرنیا تقریباً نیمی از میوه و سبزی آمریکا را تأمین می کند که بیشتر آن در دشت های گسترده «دره مرکزی» تولید می شود.

دَن اروتابره نسل سوم کشاورزانی است که از گوجه فرنگی تا گردو و سیر و غلات را در منطقه فرزنو عمل می آورند. سازمان دولتی ناظر بر جریان آب از سدها و سیستم آب رودخانه، آبی را که در اختیار او می گذاشت به صفر رسانده است:
«در یکی دو سال اخیر، خشکسالی همراه با محدودیت های شدید زیست محیطی باعث شده که آب مطلقاً به ما نرسد.»

با این ترتیب ممکن است در بیش از ۲۰۰،۰۰۰ هکتار زمین مرغوب کشاورزی، هیچ محصولی کاشته نشود. دن می گوید بیشتر از ۲۰% مرزعه اش بایر مانده و ۱۰ نفر از ۲۵ کارگر کشاورزی اش را کنار گذاشته است:
«الآن، ما برای به عمل آوردن این غلات کاملاً به آب چاه متکی هستیم. اما من قصد دارم در ۴۸۵ هکتار از زمین هایم کشت نکنم و آن را بایر بگذارم. در آن قسمت هیچ چیز نخواهد رویید.

حتی سال هایی هم که بارش به اندازه کافی بوده، میزان تخصیص آب کاهش داشته، چون مقامات فدرال و مقامات ایالتی آب را به دلتای روی ساکرامنتو سرازیر می کنند که محل سکونت گونه های در خطر انقراض مثل ماهی اسملت است.

آقای اراتوبره و کشاورزمان دیگر می گویند مدیریت سیستم آب غلط است، و در صورتی که منابع آب در دسترس نباشد، سیستم کارآمد آبیاری قطره ای او کمک چندانی نخواهد کرد.

رایان جیکوبسون کارشناس اداره کشاورزی منطقه فرزنو می گوید به خاطر کمبود آب ناگزیریم تصمیات سختی اتخاذ کنیم: «این خشکسالی شدید به خاطر تأثیراتی که روی محصولات چهارفصل می گذارد، ممکن است ده سالی طول بکشد.»

فرآورده های چهارفصل که آقای جیکوبسون به آنها اشاره می کند شامل مرکبات، گردو و انگور است.

اثرات خشکسالی هنوز به بازار مصرف نرسیده، ولی بالاخره خواهد رسید چونکمبود فرآورده ها به قیمت های بالاتر منتهی می شود.

جان مورگا عضو بازار منطقه فرسکو در لس آنجلس می گوید سیاستگزاران باید راهی برای حل بحران آب پیدا کنند: «چون در این لحظه به نظر می رسد که آب مهمترین مسأله ای است که باید به آن پرداخت – چه بخواهید به آن به شکل مشکلی در کوتاه مدت، میان مدت یا درازمدت نگاه کنید.»

به گفته آقای ماروگا افزایش قیمت فرآورده های خوراکی در کالیفرنیا بر همه کشور اثر خواهد گذاشت. از آنجا که کالیفرنیا صادرکننده مواد خوراکی هم هست، افزایش قیمت ها بر بازارهای تمام جهان اثر خواهد گذاشت.

از راه حل های دراز مدت می توان به حفظ و بازیافت پساب ها، ایجاد تأسیسات نمک زدایی از آب، و به گفته کشاورزان، مدیریت بهتر دولت بر سیستم آب اشاره کرد.
XS
SM
MD
LG