لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

خسارت ۲ میلیارد دلاری به کشاورزی کلرادو بر اثر سیل


کلرادو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳
کلرادو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳

کلرادو بیش از هر بخش دیگری از صنعتش، به کشاورزی وابسته است که اکنون و درپی سیل، خسارات فراوانی دیده است.

کشاورزان، صاحبان مزارع بزرگ و دامداران ایالت کلرادو درگیر خسارات و عواقب سیلاب مهلکی هستند که تاکنون حدود ۲ میلیارد دلار به صنعت کشاورزی درآن ایالت آسیب وارد آورده است.

کشاورزی یکی از موتورهای اقتصاد ایالت کلرادوست .

اکنون نگرانی اصلی متوجه و متمرکزبر آن چه است که برسر ۱۴۰ تا ۱۸۰ میلیون پیمانۀ ۳۲ کوآرتری ذرت، که محصول عمده در کلرادوست ، آمده است.

برنت بویدستون، یکی ازمعاونان ادارۀ مزارع کلرادومی گوید:« اگرمرداب به وجود آمده درسواحل جنوبی رود پلات پیش از فرارسیدن موقع برداشت محصول در ماه اکتبر ته نکشد، مزارع ذرت واقع در آن نواحی رامی توان نابود شده دانست.»

بنا بر ارقام ادارۀ کشاورزی کلرادو، صنعت کشاورزی کلرادو سالانه ۴۱ میلیارد دلار پول به چرخ اقتصاد آن ایالت میرساند و مستقیم وغیرمستفیم ۱۷۳ هزار نفر را مشغول کار نگه میدارد.

پول نقدی که تنها ازمحل فروش محصول مزارع به دست می آید سر به ۷ میلیارد و یک صد میلیون دلار می زند.
برای گندم کاران کلرادو که دومین ریزندگان پول نقد به چرخ اقتصاد آن ایالت اند، البته نزول باران و وجود آب اضافی مفید است.

حدود ۲۵ در صد مزارع گندم کلرادو درجنوب شرقی آن ایالت دچار پی آمدهای خشکسالی وبی بارانی است که البته ازریزش باران های اخیر سود برده است.گو اینکه مزرعه داران منطقۀ حاصلخیز شمال شرق ایالت کلرادو احتمالاً براثر ریزش باران سنگین و جریان یافتن سیل، ممکن است با مشکل دیگری روبرو شده باشند وآن در صورتی است که سیلاب به مجاری آبرسانی و آبیاری مزارعشان صدمه زده باشد یا اینکه ماشین آلات دروگرشان را ازکار انداخته باشد.

دراین شرایط، حتیّ اگرکشاورزان قادر به برداشت محصولاتشان باشند، خسارات وارده به وسایل حمل ونقل، سایرتجهیزات و شالوده ها می تواند مانع انتقال تولیدات کشاورزیشان به بازار شود یا اینکه گله های احشام را از رسیدن به اصطبل و علوفه بازدارد و یا کار انبارها و سیلوهای مخصوص ذخیرۀ خوراک احشام را مختل کرده یا از بین برده باشد.

تری فانکهاوزر، یکی از معاونان اتّحادیۀ گاوداران کلرادو، می گوید:«بهتر است که به اطرافمان نگاهی مثبت هم بیاندازیم. این سیلاب مسیری طولانی را می پیماید و خود را به انبار های بزرگ و تهی شده از آب ذخیره برای کلرادو می رساند.»
XS
SM
MD
LG