لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

مصر: بزرگداشت دانشجویی که توسط پلیس به قتل رسید


خويشان و همكاران محمد ردا، 19 ساله، در مراسم تدفین
خويشان و همكاران محمد ردا، 19 ساله، در مراسم تدفین
روز پنجشنبه پلیس قاهره برای پراکنده کردن صدها دانشجوی معترض، به گلوله های آبی، گاز اشک آور و دست آخر به شلیک گلوله متوسل شد. بنا به گزارش ها، در درگیری پلیس با دانشجویان، محمد ردا دانشجوی سال یک مهندسی کشته شد.

دانشجویان معترض ، که بیشتر آنان هوادار اخوان المسلمین بودند، علیه محدودیت هایی که اخیراً توسط دولت موقت و مورد حمایت ارتش مصر وضع شده، دست به تظاهرات اعتراضی زده بودند. ارتش مصر تابستان گذشته محمد مرسی را از ریاست جمهوری خلع کرد.

دانشجویان، عمدتاً به احکام سنگین زندان که روز چهارشنبه برای تظاهرکنندگان زن در شهر اسکندریه صادر شده بود، اعتراض داشتند.

صدها نفر با اجتماع در مسجد سیده نفیسه در محله قدیمی قاهره، برای محمد ردا مراسم عزاداری برپا کردند؛ و عده ای شعار "ردا شهید راه آزادی" سر دادند.

دادگاهی در اسکندریه روز چهارشنبه ۱۴ زن را به جرم آنک ه در جریان تظاهرات ماه گذشته به هواداری از محمد مرسی، رفت و آمد در خیابان ها را بندآورده بودند، به ۱۱ سال حبس محکوم کرد. هفت دختر زیر ۱۸ سال هم به بازداشتگاه ویژه نوجوانان فرستاده شدند.

بنا به قانونی که به تازگی تصویب شده، حق مردم مصر برای تظاهرات به شدت محدود شده، و این امر موجب اعتراض هر روزه فعالان لیبرال و هواداران محمد مرسی شده است.

محمد احمد - یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات روز پنجشنبه - گفت پلیس دانشجویان را در محوطه داخل دانشگاه گیر انداخته بود:
«نیروهای وزارت کشور به محض ورود، دانشکده مهندسی را محاصره کردند و راه خروج دانشجویانی را که داخل دانشکده بودند، بستند، و شروع به شلیک گاز اشک آور کردند. ما در ساختمان کناری بودیم، آنها به ما هم گاز اشک آور شلیک کردند. بعد نوبت به شلیک گلوله های واقعی رسید. شنیدم که گلوله ای به محمد ردا خورد و او کشته شد.»

محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری مصر پس از سقوط مبارک، ماه ژوئیه در پی اعتراض گسترده علیه سیاست هایش، توسط ارتش از سمت خود خلع شد. این اقدام، سرکوب شدید اخوان المسلمین را در پی داشت که تا کنون به کشته شدن بیش از هزار تظاهرکننده و زندانی شدن هزاران نفر دیگر انجامیده است.
XS
SM
MD
LG