لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

مرسی: تا لغو کودتا، ثبات به مصر بر نمی گردد


محمد مرسی رئیس جمهوری برکنارشده مصر می گوید گارد جمهوری او را یک روز پیش از آن که ارتش برکناری اش را اعلام کند ربود. او همچنین می گوید تا زمانی که کودتا نقض نشود و مسئولان پاسخ ندهند، کشور روی ثبات نخواهد دید.

مرسی در نامه ای که روز چهارشنبه توسط یکی از وکلایش قرائت شد، طرفدارانش را به دلیل ادامه اعتراض به برکناری او تحسین کرد و ژنرال عبدالفتاح السیسی فرمانده نظامی را به خیانت به کشور متهم ساخت.

وکیل مرسی گفت تیم وی قصد دارد از دادگاه بخواهد اقدامات ژنرال السیسی را باطل اعلام کند.
مرسی که در انتظار تجدید محاکمه در ۸ ژانویه در بازداشت به سر می برد، به تحریک قتل و خشونت در جریان زدخوردهایی در خارج از کاخ ریاست جمهوری در ماه دسامیر گذشته متهم شده است، و در صورت محکومیت ممکن است با حبس ابد یا مجازات مرگ روبرو شود.

به گزارش رویترز، مرسی در نامه ای که توسط وکیلش در تلویزیون خوانده شد، گفت «مردم مهربان مصر باید بدانند من به زور ربوده شدم و برخلاف خواست و اراده خود از ۲ تا ۵ ژوئیه در یک خانه متعلق به گارد جمهوری نگاهداشته شدم تا آن که من و معاونم دوباره به زور به یک پایگاه دریایی متعلق به نیروهای مسلح برده شدیم و ۴ ماه کامل درآنجا بودیم.»

گارد جمهوری یک واحد برگزیده نظامی است که از کاخ ریاست جمهوری و دیگر مراکز دولتی حفاظت می کند.

این نخستین بار است که مقامات به مرسی اجازه داده اند وضعیت و نقطه نظرهای خود را درخارج از دادگاه بیان کند.

مرسی به مردم مصر که «علیه این کودتا بپا خاستند» درود فرستاد و گفت «قدرت مردم مصر در جهاد برای حقوق وآزادی های خود» آن را واژگون خواهد کرد.
مرسی اظهار عقیده کرد «آنچه اتفاق افتاد کودتای نظامی بود و برای برقراری ثبات و آشتی در مصر، مصریان نیاز دارند برخیزند و این کودتا خیانت به کشور و جنایت است».

وکیل مرسی گفت او هنوز حاضر نیست دادگاه را که در محل یک آکادمی پلیس تشکیل شده است به رسمیت بشناسد – حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق نیز در همین محل به اتهامات مشابه محاکمه می شود.

ارتش مصر مرسی را در سوم ژوئیه در پی اعتراضات انبوه مخالفان که او را به کوشش برای در انحصار گرفتن قدرت و ناتوانی در ساماندهی اقتصاد کشور متهم می کردند، برکنارساخت.

از آن زمان، نیروهای امنیتی به سرکوب اخوان المسلمین پرداخته اند، بسیاری از اعضای ارشد رهبری گروه را دستگیر کرده اند و با کسانی که علیه دولت موقت تظاهرات می کنند درگیر شده اند.

با این حال، اخوان المسلمین همچنان برخواست خود برای بازگشت مرسی به قدرت تاکید می کنند.
XS
SM
MD
LG